Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: Neolityczne kopalnie w Krzemionkach ponownie dostępne dla turystów

  • PAP
  • 20 października 2021 - 18:23
Zmodernizowana podziemna trasa turystyczna, nowa wystawa stała oraz zrekonstruowana wioska neolityczna, czekają na zwiedzających w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO neolityczne kopalnie krzemienia znów są dostępne dla turystów.

W środę odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki po remoncie. Mierząca około 1,5 km trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności. Prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia po szybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5 tys. lat.

Jak poinformował PAP Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, którego część stanowią Krzemionki, w ramach inwestycji przebudowano m.in. dwa pawilony ekspozycyjne nad szybami kopalnymi (Zenon i Stefan). Zamontowano windę, dzięki czemu zwiedzanie trasy jest możliwe także dla osób z niepełnosprawnościami.

Ponadto wymieniono całą instalację elektryczną oraz oświetlenie w podziemnej części trasy. Lampy zamontowano w bocznych ścianach i w sklepieniu korytarzy. Dzięki temu lepiej widać wyrobiska, w których kilka tysięcy lat temu pracowali górnicy w poszukiwaniu krzemienia.

Cała trasa zwiedzania ma około 1,5 km długości, w tym blisko 500 m pod ziemią, w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia obejrzenie zarówno zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu. Wyjątkową pamiątką jest także najstarszy na naszych ziemiach piktogram, prawdopodobnie postaci ludzkiej, nazywany "Wielką Matką".

Ponadto w ramach projektu zaprojektowano i przygotowano nową wystawę "Władcy Krzemienia". "Eksponowane są na niej zabytki archeologiczne związane z oddziaływaniem górnictwa neolitycznego i wczesnobrązowego głównie z terenu woj. świętokrzyskiego. Wystawa ma także charakter częściowo multimedialny" - powiedział PAP dyrektor Przychodni.

Wystawa przybliża życie codzienne dawnej osady neolitycznej. Znajdują się tam makiety zwierząt i górników, przygotowano m.in. rekonstrukcje pochówków mężczyzny z okresu kultury mierzanowickiej i krowy z kultury amfor kulistych. Można też zobaczyć replikę wozu sprzed około 5,5 tys. lat, którego rysunek widnieje na wazie znalezionej w Bronocicach (gm. Działoszyce, woj. świętokrzyskie).

Prace budowlane oraz powstanie nowej ekspozycji zostały dofinansowane z funduszy unijnych. Kosztowały około 10 mln złotych.

W Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego znajduje się największy na świecie kompleks prehistoryczny kopalni krzemienia. Kopalnie powstały w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu, około 5 tys. lat temu.

Efektem prowadzonej tam działalności jest pole górnicze o powierzchni prawie 80 hektarów, na którym znajduje się około 4 tys. kopalń. Można tam prześledzić wszystkie techniki pozyskiwania krzemienia: od najprostszych jam, po duże skomplikowane kopalnie osiągające głębokości 10 m. Skałę wapienną drążono, tworząc rozległe komory o wysokości z reguły nieprzekraczającej jednego metra.

Do stanowisk pracy wiodły ciasne korytarze prowadzone w gruzie wypełniającym wyeksploatowane części kopalni. Licowanie ścian chodników gładkimi płytami odrywanymi od stropu ułatwiają przemieszczanie się. Krzemienie pasiaste były i pozyskiwane ze złoża za pomocą kamiennych kilofów i dźwigni wykonanych z poroża. Urobek transportowano w koszach lub workach i przenoszono na powierzchnię, gdzie następowała jego obróbka.

Rejon dawnej wsi Krzemionki koło Ostrowca Św. jest jedynym w swoim rodzaju dziedzictwem przeszłości. Prehistoryczne pola górnicze w Krzemionkach, Borowni, Koryciźnie oraz relikty osady na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie zostały w roku 2019 wpisane Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!