Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: Politycy PiS deklarują kolejne wsparcie kół gospodyń wiejskich i powołanie Uniwersytetu Ludowego

  • PAP
  • 23 maja 2021 - 23:23
Kolejne wsparcie finansowe kół gospodyń wiejskich oraz utworzenie Uniwersytetu Ludowego zadeklarowali w niedziele podczas Świętokrzyskiego Festiwalu Smaku w Tokarni politycy PiS.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że Uniwersytet Ludowy będzie miał na celu "rozwijanie poczucia tożsamości oraz kultury wsi i małych miast".

"Chcemy też poprzez Uniwersytet inicjować różne działania o charakterze społecznym, gospodarczym. Nazwaliśmy go Uniwersytetem Trzech Mórz, bo współpracujmy szeroko z naszymi przyjaciółmi z Węgier, Słowacji i Mołdawii i Rumuni" - mówił Terlecki.

Z kolei Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi wskazała, że od 2018 roku, kiedy w życie weszła ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich, która pozwoliła nadać im osobowość prawną, rząd przekazał im ponad 80 mln zł. Zapowiedziała, że finansowanie KGW będzie kontynuowane w tym roku na poziomie 40 milionów złotych.

"To wsparcie kontynuujemy, ponieważ doceniamy, jak ważną rolę pełnią w kwestii utrzymywania i kultywowania polskich tradycji, dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, tak naprawdę wielu aspektów działalności polskiej wsi" - mówiła wiceminister.

Zaznaczyła, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 10 tys. Kół Gospodyń Wiejskich, jednocześnie wyraziła nadzieję, że dzięki wsparciu rządowemu będzie ich przybywać.

Świętokrzyski Festiwal Samku jest największym kiermaszem potraw i produktów regionalnych. Organizatorami wydarzenia, które po raz piąty odbyło się w Parku Etnograficznym w Tokarni były m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Muzeum Wsi Kieleckiej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!