Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: Ponad 5 tys. wyborców zadeklarowało chęć głosowania korespondencyjnego

  • PAP
  • 18 czerwca 2020 - 14:38
Ponad 5 tys. wyborców z województwa świętokrzyskiego zgłosiło do tej pory chęć głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Najwięcej jest ich w Kielcach - ponad 840, a najmniej w gminach Łączna i Baćkowice, gdzie w ten sposób głosować będą zaledwie po dwie osoby.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Wybory odbędą się 28 czerwca. Głosowanie odbędzie się w lokalach wyborczych, a dla chętnych lub osób na kwarantannie - korespondencyjnie. We wtorek minął termin zgłaszania chęci głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w kraju.

Jak poinformował PAP dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Adam Michcik, chęć głosowania korespondencyjnego w województwie świętokrzyskim zgłosiły do tej pory 5 tys. 144 osoby. Choć termin zgłaszania chęci głosowania tą metodą minął we wtorek, nadal mogą to zrobić osoby przebywające na kwarantannie, w izolacji lub izolacji w warunkach domowych.

"Taka osoba może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 23 czerwca. Natomiast wyborca, który rozpocznie odbywanie kwarantanny, izolacji, izolacji w warunkach domowych po tym terminie, musi to zrobić najpóźniej do 26 czerwca" - przypomniał Michcik.

Dodał, że zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy również ewentualnego głosowania 12 lipca, gdyby doszło do drugiej tury wyborów.

Wyborcy chcący głosować korespondencyjnie otrzymają pocztą tzw. pakiet wyborczy. "W skład takiego pakietu wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz instrukcja głosowania korespondencyjnego" - powiedział dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Pakiet wyborczy osoby chcące głosować korespondencyjnie otrzymają najpóźniej 23 czerwca, a wyborcy przebywający na kwarantannie do 26 czerwca. Michcik przypomniał, że zaklejona kopertę na kartę do głosowania należy złożyć do koperty zwrotnej, na niej musi być umieszczony numer właściwej obwodowej komisji wyborczej.

"Wyborca do 26 czerwca wrzuca taką kopertę zwrotną do znajdującej się na terenie danej gminy, gdzie zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza, skrzynki nadawczej Poczty Polskiej. Może także dostarczyć kopertę osobiście lub za pośrednictwem innej osoby do urzędu gminy, w godzinach pracy tego urzędu, lub do właściwej komisji wyborczej w dniu głosowania w godzinach, które to głosowanie się odbywa" - zaznaczył Michcik.

Najwięcej osób w regionie chcących głosować korespondencyjnie jest w Kielcach (ponad 840), Ostrowcu Św. i Starachowicach (ponad 300) i Skarżysku-Kamiennej (ponad 200). Na drugim biegunie znalazły się m.in. gminy Łączna i Baćkowice, gdzie korespondencyjnie głosować będą tylko po dwie osoby.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!