Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: Radni sejmiku apelują o budowę drogi S74 i rozbudowę DK nr 73

O zabezpieczenie środków finansowych i jak najszybsze podjęcie działań dla budowy drogi ekspresowej S74 i rozbudowy drogi krajowej nr 73 pod Kielcami, zaapelowali do rządu w stanowisku przyjętym podczas czwartkowych (22 czerwca) obrad radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• "Opóźnienie terminu realizacji inwestycji oznacza pozbawienie możliwości włączenia województwa świętokrzyskiego (…) do sieci dróg szybkiego ruchu" - piszą w stanowisku. 

• Radni zwrócili uwagę, że obecny przebieg drogi przez centrum miasta, powoduje dużą uciążliwość dla mieszkańców - z danych z 2015 r. wynika, że średni dobowy ruch pojazdów przez Morawicę wyniósł 19,5 tys. (w głównej mierze to samochody ciężarowe).

Uchwała ze stanowiskiem została podjęta jednogłośnie. Według radnych inwestycje są niezbędne dla rozwoju regionu oraz zapewnienia bezpieczeństwa podróżujących.

Jak napisano w stanowisku, Sejmik "z głębokim zaniepokojeniem przyjmuje pojawiające się informacje o braku możliwości realizacji strategicznych inwestycji drogowych na terenie województwa świętokrzyskiego": budowy drogi ekspresowej S74 wiodącej z woj. łódzkiego przez Kielce na Podkarpacie oraz rozbudowy DK nr 73 - prowadzącej do Małopolski i na Podkarapcie - na odcinku Kielce-Wola Morawicka wraz z obwodnicą Morawicy i Woli Morawickiej.

Podkreślone, że budowa S74 jest "najbardziej wyczekiwaną" inwestycją drogową w regionie, bo pozwoli na połączenie Kielc z innymi trasami ekspresowymi oraz umożliwi dostęp do autostrad A1, A2 i A4. Do tej pory zrealizowano 7-kilometrowy odcinek w okolicy Kielc (cala trasa ma mieć 213 km długości).

"W przyjętym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) zapisano, że do końca tego okresu zbudowane zostaną fragmenty w stronę Podkarpacia oraz od Kielc w stronę woj. łódzkiego. Budowa pierwszego odcinka miała rozpocząć się w 2018 r., zaś drugiego w 2019 r." - zaznaczono.

Przypomniano też, że trwa procedowanie decyzji administracyjnych dotyczących poszczególnych odcinków realizacji inwestycji - są na różnym stopniu zaawansowania.

Sejmik zauważył, że obawy wśród społeczności regionu wzbudzają doniesienia z posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S74, podczas którego przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oznajmili, "że przygotowanie strategicznej trasy jest na zbyt niskim poziomie zaawansowania, co uniemożliwia realizację budowy dogi na najbliższe lata, a będzie to realne dopiero w następnej perspektywie finansowej po 2021 r.".

"Takie oceny budzą sprzeciw zarówno samorządu województwa świętokrzyskiego jak i przedstawicieli władz samorządowych, na terenie których planowana jest droga" - napisali radni. Jak zaznaczyli, zaniepokojeni są też mieszkańcy - właściciele terenów, gdzie trasa ma przebiegać, bo nie mogą na nich gospodarować.

"Opóźnienie terminu realizacji inwestycji oznacza pozbawienie możliwości włączenia województwa świętokrzyskiego (…) do sieci dróg szybkiego ruchu, co z kolei stanowi poważną blokadę dla pełnego wykorzystania wielu możliwości rozwojowych (…) Zdaniem Sejmiku taka sytuacja stanowi dyskryminację województwa świętokrzyskiego i prowadzi do jego marginalizowania" - podkreślono.

Radni zwracają też uwagę, że istotna dla rozwoju regionu jest rozbudowa DK nr 73 w okolicy Kielc wraz z budową obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej. Budowa 8,2-kilometrowego odcinka jest także ujęty w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Na odcinek z Kielc do Morawicy wydano już pozwolenie na budowę, powstał też projekt budowlany. W przypadku obwodnicy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pozyskała niezbędne grunty, a ponieważ poprzednia decyzja środowiskowa uległa przedawnieniu, przygotowanie są materiały, do wydania nowej.

Radni zwrócili uwagę, że obecny przebieg drogi przez centrum miasta, powoduje dużą uciążliwość dla mieszkańców - z danych z 2015 r. wynika, że średni dobowy ruch pojazdów przez Morawicę wyniósł 19,5 tys. (w głównej mierze to samochody ciężarowe).

Zdaniem Sejmiku rozpoczęcie rozbudowy DK 73 jest "niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa korzystających z trasy oraz dla usprawnienia ruchu pojazdów, przejeżdżających przez miejscowość". "Będzie również szansą dla rozwoju gospodarczego okolicy - w gminie znajdują się tereny specjalnej strefy ekonomicznej" - dodano.

"Mając na uwadze bezpieczeństwo podróżujących, jak również znaczne zwiększenie dostępności komunikacyjnej, będącej koniecznym warunkiem rozwoju regionu, Sejmik Województwa Świętokrzyskiego apeluje o zabezpieczenie środków finansowych, a także jak najszybsze podjęcie niezbędnych kroków w celu przyspieszenia procesu przygotowania i realizacji budowy drogi ekspresowej S74 oraz rozbudowy drogi krajowej nr 73" - podkreślono.

Stanowisko ma być przekazane m. in. marszałkom Sejmu i Senatu, premierowi, ministrowi infrastruktury i budownictwa, ministrowi rozwoju wojewodzie świętokrzyskiemu, szefowi GDDKiA. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!