Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: Szpitale z Kielc i Pińczowa otrzymały dodatkowy sprzęt medyczny

  • PAP
  • 23 marca 2021 - 15:18
Szpital św. Aleksandra w Kielcach i Szpital Powiatowy w Pińczowie otrzymały dodatkowy sprzęt potrzebny do hospitalizacji osób z COVID-19.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Urządzenia z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych przekazał we wtorek wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Szpital Kielecki św. Aleksandra oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w Pińczowie otrzymały razem 12 respiratorów, 12 kardiomonitorów, 12 łóżek elektrycznych o podwyższonym standardzie, 50 pomp strzykawkowych i dwa defibrylatory.

Lekarze i pacjenci szpitala w Kielcach będą mieli ponadto do dyspozycji analizator pomiarów parametrów krytycznych, a szpitala w Pińczowie - 50 reduktorów do tlenu medycznego.

"Miejmy nadzieję, że to ostatni sprzęt, jaki w walce z koronawirusem przekazujemy do podmiotów leczniczych. Te dwa szpitale są w sposób bardzo istotny związane z walką z pandemią. Sprzęt przekazujemy, zgodnie prośbami dyrektorów, po to, aby zwiększyć potencjał obu placówek i zapewnić bezpieczeństwo naszych obywateli. Staramy się to czynić kosztem ogromnych wyrzeczeń personelu medycznego, stąd moje głębokie ukłony dla wszystkich państwa zaangażowanych w walkę z covidem" - mówił wojewoda świętokrzyski.

Jak poinformowała Agnieszka Nawrot, pełnomocnik zarządu Szpitala Kieleckiego obecnie w lecznicy hospitalizowanych jest 160 osób.

"Wszystkie te osoby wymagają tlenoterapii bądź są podłączone pod respirator. W tej chwili mamy już 28 pacjentów pod respiratorami. Obecnie problem jest to, że pacjenci trafiają do szpitala zbyt późno. Zaraz po przyjęciu wymagają intensywnej terapii tlenem, bądź od razu podłączenia pod respirator. Dlatego sześć stanowisk intensywnej terapii, które otrzymaliśmy to dla nas duże wsparcie" - zaznaczyła.

Krzysztof Słonina, dyrektor szpitala powiatowego w Pińczowie zaznaczył, że w lecznicy zajętych jest większość z blisko 80 miejsc przygotowanych dla pacjentów z COVID-19.

"W niecały tydzień od decyzji o przekształceniu szpitala w placówkę covidową dostajemy dodatkowe niezbędne urządzenia. Pompy infuzyjne i kardiomonitory, które otrzymaliśmy są bardzo cennym wsparciem w sytuacji, kiedy mamy szpital wypełniony pacjentami w ciężkich przypadkach" - powiedział.

Łączna wartość sprzętu to ponad 2,2 mln złotych. Minionej doby w województwie świętokrzyskim potwierdzono 553 zakażenia koronawirusem. Zmarło 15 osób. Wykonano 3219 testów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!