Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: W regionie powstaną kolejne środowiskowe domy samopomocy

  • PAP
  • 24 czerwca 2020 - 15:57
Wsparcie seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami jest jednym z priorytetów polityki rodzinnej - mówiła w Bałtowie (woj. świętokrzyskie) Alina Nowak wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Podczas wizyty w województwie świętokrzyskim wiceszefowa MRPiPS wręczyła promesy z rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, na utworzenie środowiskowych domów samopomocy w Bałtowie i Opatowie.

"Wsparcie seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami jest jednym z priorytetów polityki rodzinnej. Prowadzone na bieżąco działania ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, w tym powszechnie znane programy, takie jak Senior Plus, wspierają różnorodne formy aktywności seniorów" - powiedziała wiceminister.

W ramach środków przyznanych z programu ASOS na terenie województwa świętokrzyskiego zostaną utworzone dwa środowiskowe domy samopomocy: w gminie Bałtów oraz w Opatowie. Dofinansowanie wyniesie odpowiednie 440 tys. zł oraz 1,7 mln zł.

"Bardzo ważne jest dla nas zadbanie o bezpieczeństwo osób w wieku senioralnym, to jeden z priorytetów rządów Zjednoczonej Prawicy. Dbamy o to by rodzina miała zagwarantowane bezpieczeństwo finansowe, ale też mogła się aktywizować. Chodzi nie tylko o aktywizację młodych pokoleń, ale także seniorów" - podkreśliła wiceminister.

Dodała, że w sumie w ramach tegorocznej edycji programu ASOS do organizacji z województwa świętokrzyskiego trafi ponad 3,5 mln złotych.

"To wielki sukces tych osób, które chcą pracować na rzecz osób starszych. Dzięki realizacji takich programów, które zapewniają aktywność społeczną i poprawiają jakość życia czujemy się przez zdecydowanie dłużysz czas osobami młodymi i aktywnymi. To ogromne środki finansowe, które pozawalają na stworzenie godnych warunków życia zarówno dla osób z niepełnosprawnością jak i dla osób starszych" - podkreśliła wiceminister.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski zaznaczył, że w województwie świętokrzyskim działa obecnie 39 środowiskowych domów samopomocy, z których korzysta ponad 1000 podopiecznych.

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości ma pomysł na Polskę. Rządowe programy społeczne są skierowane, nie po to żeby dać naszym obywatelom przeżyć, ale po to by dać im się rozwijać. Pieniędzy z roku na rok jest coraz więcej. Tylko nasza obecność w rządzie i przy prezydenturze gwarantuje, że tych środków nie zabraknie" - powiedział Koniusz.

W sumie w latach 2016-2019 w całej Polsce w ramach programu ASOS sfinansowanych zostało ponad 1400 projektów, z których skorzystało prawie 608 tys. osób - w tym 38,5 tys. osób z niepełnosprawnościami. Łączna kwota dofinansowań to ponad 200 milionów złotych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!