Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: Zarzuty dla pracownicy OPS podejrzanej o wyłudzenie 1,3 mln zł

  • PAP
  • 14 maja 2020 - 15:57
Pracownica Ośrodka Pomocy Społecznej w Łoniowie (Świętokrzyskie) usłyszała prokuratorskie zarzuty oszustwa, co do mienia o znacznej wartości. Kobieta jest podejrzana o wyłudzenia ponad 1,3 mln zł z funduszy społecznych.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz poinformował w czwartek, że zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wpłynęło do Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu 17 kwietnia. Wynikało z niego, iż od 2012 r. jedna z pracownic OPS w Łoniowie, odpowiedzialna za przygotowywanie wypłacania świadczeń socjalnych, wprowadzała do systemów elektronicznych fałszywe dane, a następnie przyznane na tej podstawie pieniądze przekazywała na swoje konto bankowe.

"12 maja na polecenie prokuratora zatrzymano 40-letnią Dorotę K. i doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu, gdzie prokurator przedstawił jej zarzut oszustwa, co do mienia znacznej wartości. Przesłuchana w charakterze podejrzanej przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu, złożyła wyjaśnienia" - powiedział Prokopowicz.

Prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Sandomierzu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanej na okres 3 miesięcy. "W środę sąd uwzględnił wniosek prokuratora w całości. Na poczet kar finansowych, w tym obowiązku naprawienia szkody, zabezpieczono mienie podejrzanej" - dodał rzecznik.

Zaznaczył, że w śledztwie kompletowany będzie materiał dowodowy niezbędny do jednoznacznego ustalenia okoliczności sprawy, w tym ostatecznego ustalenia okresu i wysokości kwoty wyłudzenia. Za czyn zarzucany podejrzanej grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak dotąd sprawa była także badana przez specjalną komisję powołaną przez wójta gminy Łoniów. Z ustaleń urzędników wynika, że Dorota K., mogła wyłudzać pieniądze między innymi ze świadczeń socjalnych oraz programu 500 plus.

Środki, miały trafiać do około 100 osób, które nigdy nie składały wniosku o pomoc z programów socjalnych. W rzeczywistości pieniądze były przelewane na konto podejrzanej pracownicy. Wyłudzoną w ten sposób kwotę wstępnie oszacowano na ponad 1,3 mln złotych.

Pracownica została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Z samorządem była związana od 15 lat.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!