Partnerzy portalu

System czujników i kamer będzie budowany na polsko-rosyjskiej granicy

  • PAP
  • 11 listopada 2021 - 06:30
System czujników ruchu i kamer będzie budowany na polsko-rosyjskiej granicy. Budowę systemu zakłada wieloletni program modernizacji dla straży granicznej. Prace mają się zacząć w przyszłym roku - podała PAP rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz.

"Program Modernizacji dla Straży Granicznej na lata 2022-2025 zakłada budowę systemu obserwacji pola widzenia tzw. perymetrii wzdłuż całej granicy wschodniej, m.in. na odcinku polsko-rosyjskim. Planowana inwestycja w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej ma rozpocząć się w I kwartale 2022 roku. System składać się będzie z czujników ruchu i kamer. System perymetrii na odcinku służbowej odpowiedzialności Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, nadzorować będą funkcjonariusze tego oddziału" - poinformowała PAP mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Jak dodała, obecnie na granicy polsko-rosyjskiej działa system 6 wież obserwacyjnych, które są rozmieszczone od zachodniej części od Braniewa do wschodniej części po Dubeninki. Straż graniczna ma także do dyspozycji pojazdy obserwacyjne, kamery termowizyjne, kamery do obserwacji w dzień i w nocy, gogle. W warmińsko-mazurskim oddziale służbę pełni 1300 funkcjonariuszy.

Obecnie czynne dla ruchu towarowego są dwa przejścia z obwodem kaliningradzkim: w Bezledach i Grzechotkach. Nieczynne od 2020 roku pozostają kolejne dwa - w Gołdapi i Gronowie. Funkcjonariusze z wyłączonych z ruchu placówek skierowani są do ochrony zielonej granicy, a także do zabezpieczenia strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Kętrzynie - powiedziała PAP rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. W kętrzyńskim ośrodku przebywa obecnie ok. 430 cudzoziemców.

Polsko-rosyjska granica jest zamknięta dla ruchu turystycznego, przekraczać ją mogą m.in. Polacy wracający z Rosji do Polski i Rosjanie wracający do obwodu kaliningradzkiego.

Granica polsko-rosyjska (z obwodem kaliningradzkim - PAP) w całości przebiega wzdłuż województwa warmińsko-mazurskiego. Długość granicy to ok. 200 kilometrów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!