Partnerzy portalu

Sytuacja samorządów dramatyczna. Potrzebny jest radykalny program naprawczy

 • PAP/AT
 • Opublikowano: 29 maja 2023 - 18:07
Demokracja musi być oparta na samorządach - powiedział Jacek Karnowski prezydent Sopotu i prezes Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski". - Potrzebny jest szybki, radykalny program naprawczy dla samorządu - zaznaczył Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP i były prezydent Gliwic
 • Demokracja musi być oparta na tych najmniejszych samorządach - i wiejskich, i miejskich, a także gminnych i wojewódzkich - powiedział Jacek Karnowski.
 • Potrzebny jest szybki, radykalny program naprawczy dla samorządu, bo następnej kadencji pod tymi rządami centralnymi samorząd może nie przetrwać - oświadczył senator KO i były prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
 • Ważne jest, aby programy opozycyjnych komitetów w wyborach parlamentarnych były spójne po to, aby w krótkim czasie można było dokonać naprawy samorządu terytorialnego - zaznaczył.

Karnowski: Demokracja musi być oparta na samorządach - także tych najmniejszych

"Samorząd to fundament demokratycznego państwa prawa. Samorządowcy codziennie dbają o dobro swoich wspólnot i ich mieszkanek oraz mieszkańców. Bardzo wysokie zaufanie społeczne nie bierze się znikąd. W naszej codziennej pracy nigdy nie stronimy od kontaktu z ludźmi. Będąc zawsze blisko rozumiemy wyzwania z którymi mierzą się nasze gminy, potrafimy im szybko i skutecznie sprostać" - wskazali przedstawiciele Ruchu Tak dla Polski.

Prezydent Sopotu podczas konferencji prasowej Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski" pod hasłem "Wspólnie dla demokracji. Wspólnie dla samorządności" podziękował liderom partii opozycyjnych za wsparcie samorządności.

"Chciałby podziękować naszym dzisiejszym gościom - marszałkom, przewodniczącym i prezesom, że wspierają samorząd w Polsce, a ich deklaracja jest jednoznaczna i wyrazili ją podpisują nasze samorządowe postulaty rok temu w Senacie" - powiedział Karnowski. Dodał, że Ruch dalej prowadzi rozmowy z liderami opozycji, którzy rozumieją, że "demokracja musi być oparta na tych najmniejszych samorządach - i wiejskich, i miejskich, a także gminnych i wojewódzkich".

Podczas konferencji Ruchu w Gliwicach obecni byli m.in. wiceprzewodniczący PO i szef klubu KO Borys Budka, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wicemarszałek Sejmu z tej partii Piotr Zgorzelski, a także lider Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

Prezydent Sopotu podziękował im za to, że "wspierają naturalną zasadę pomocniczości i subsydiarności".

Frankiewicz: Potrzebny jest radykalny program naprawczy dla samorządów

Z kolei prezes Związku Miast Polskich, senator KO i były prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz przypomniał, że rok temu przyjęte zostały postulaty Ruchu i podpisana deklaracja w tej sprawie przez czterech liderów partii opozycyjnych. "Teraz zbliżamy się wyborów parlamentarnych, sytuacja samorządu robi się dramatyczna, potrzebny jest szybki, radykalny program naprawczy dla samorządu, bo następnej kadencji pod tymi rządami centralnymi samorząd może nie przetrwać" - oświadczył Frankiewicz.

Dodał, że "ważne jest, aby programy opozycyjnych komitetów w wyborach parlamentarnych były spójne po to, aby w krótkim czasie można było dokonać naprawy samorządu terytorialnego".

Rok temu - 25 maja - liderzy czterech partii opozycyjnych: PO, PSL, Lewicy oraz Polski 2050 podpisali przygotowaną przez Ruch "Tak! Dla Polski" deklarację dot. decentralizacji i wzmocnienia samorządów. W dokumencie była mowa m.in. o zapewnieniu samorządom stabilnego finansowania oraz utworzeniu funduszu dla małych gmin.

KOMENTARZE2

 • Ach 2023-05-30 09:44:11
  Sopot - to dramat i nie przetrwa kolejnej kadencji - ABSURDALNE ale DOBRE dla kabareciarzy!
 • PracownikJST 2023-05-29 21:09:30
  sytuacja pracowników samorządu robi się dramatyczna, potrzebny jest szybki, radykalny program naprawczy dla pracowników samorządu, bo następnej kadencji samorząd może nie przetrwać

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!