Partnerzy portalu

Szczecin: Pięć kwest na Cmentarzu Centralnym w dniu Wszystkich Świętych

  • PAP
  • 28 października 2021 - 15:46
Pięć organizacji prowadzić będzie kwesty na terenie szczecińskiego Cmentarza Centralnego w dniu Wszystkich Świętych. Zebrane datki zostaną przekazane m.in. na renowację i konserwację pomników.

"W tym roku zbieramy na renowację Krzyża Katyńskiego i to przed nim tradycyjnie prowadzona będzie zbiórka. W poprzednich latach z zebranych środków udało się m.in. wymienić cały postument pomnika, bruk wokół niego oraz cokół z nazwiskami" - powiedziała PAP w czwartek prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie Jolanta Turlińska-Kępys.

Jak dodała, "zebrane środki są też przeznaczane na renowację miejsc pamięci w innych częściach miasta m.in. tablic i głazu z tablicą pamiątkową na placu Ofiar Katynia".

W Dniu Wszystkich Świętych odbędzie się też kwesta zorganizowana przez Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej, z której środki przekazywane są m.in. na utrzymanie pomnika "Tym, którzy nie powrócili z morza".

Po raz siódmy na terenie Cmentarza Centralnego kwestować będą wolontariusze Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

"Zebrane środki przekazujemy na poszukiwania, ekshumację, identyfikację oraz uroczyste pogrzeby członków podziemia antykomunistycznego" - powiedział PAP prezes Fundacji Niezłomni Wojciech Łuczak.

W piątek zbiórkę publiczną "Przywracamy Pamięć Żołnierzy Wyklętych" rozpocznie Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, a w niedzielę alumni Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego pw. Świętej Rodziny z Nazaretu, którzy będą też przyjmować zgłoszenia wspominkowe.

Ze względów epidemicznych, zbiórka prowadzona przez Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego, podobnie jak w ubiegłym roku, ma się odbyć jedynie w internecie.

"Zebrane pieniądze przeznaczymy na pielęgnację nagrobków, które już były remontowane lub dokończenie pewnych pracy przy nagrobku rodziny Nitsche" - powiedział prezes Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego Maciej Słomiński.

W ubiegłym roku dzięki zbiórce internetowej Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego zebrało ponad tysiąc złotych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!