Szczecin: Ponad 400 miejsc w schroniskach dla osób bezdomnych i w noclegowniach
"Prowadzimy pośrednie przyjęcia w postaci punktów pobytu tymczasowego, takiej kwarantanny. Mamy takie dwa punkty na terenie Szczecina. Dopiero po obserwacji, gdy dana osoba nie wykazuje oznak choroby, jest przekazywana do schroniska" - powiedział w środę prezes stowarzyszenia Feniks Arkadiusz Oryszewski.
W punktach tymczasowego pobytu zapewniono łącznie 12 miejsc. Z dziesięciodniowej obserwacji zwolnione są osoby zaszczepione lub mające negatywny wynik testu na koronawirusa (wykonanego w ostatnich trzech dniach).
Bezpośrednio do schroniska trafić mogą też osoby, które w ostatnich sześciu miesiącach były poddane izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia SARS-CoV-2.
Oryszewski zaznaczył, że część bezdomnych już zostało zaszczepionych. "Uruchomiliśmy ogromną akcję szczepień osób w okresie bezdomności. Nasi podopieczni zaszczepiali się dwukrotnie, zapewnialiśmy im transporty do punktu szczepień" - dodał.
W Szczecinie działa też całodobowa ogrzewalnia, w której dostępnych jest 17 miejsc siedzących, toalety i łazienki z przebieralnią.
"Osoby bezdomne mogą skorzystać z niej bez skierowania czy wydania decyzji. Przed wejściem do ogrzewalni pracownicy sprawdzają temperaturę ciała osoby bezdomnej i mogą odmówić wpuszczenia jej do środka z uwagi na stan zdrowia." - przekazał w środę rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie Maciej Homis.
W mieście jest pięć schronisk dla bezdomnych - w dwóch z nich działają noclegownie.
Pogotowie Zimowe w Szczecinie odbędzie się 19. raz. Głównym celem akcji jest zapewnienie pomocy i schronienia osobom bezdomnym w okresie jesienno-zimowym.
Akcja potrwa do końca marca.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.