Partnerzy portalu

Szczecin: Ponad 400 miejsc w schroniskach dla osób bezdomnych i w noclegowniach

  • PAP
  • 27 października 2021 - 15:17
W ramach Pogotowia Zimowego w Szczecinie dostępnych będzie 315 miejsc w schroniskach i 95 w noclegowniach. Łatwiejszy dostęp będą miały osoby zaszczepione i mające negatywny wynik testu na koronawirusa.

"Prowadzimy pośrednie przyjęcia w postaci punktów pobytu tymczasowego, takiej kwarantanny. Mamy takie dwa punkty na terenie Szczecina. Dopiero po obserwacji, gdy dana osoba nie wykazuje oznak choroby, jest przekazywana do schroniska" - powiedział w środę prezes stowarzyszenia Feniks Arkadiusz Oryszewski.

W punktach tymczasowego pobytu zapewniono łącznie 12 miejsc. Z dziesięciodniowej obserwacji zwolnione są osoby zaszczepione lub mające negatywny wynik testu na koronawirusa (wykonanego w ostatnich trzech dniach).

Bezpośrednio do schroniska trafić mogą też osoby, które w ostatnich sześciu miesiącach były poddane izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia SARS-CoV-2.

Oryszewski zaznaczył, że część bezdomnych już zostało zaszczepionych. "Uruchomiliśmy ogromną akcję szczepień osób w okresie bezdomności. Nasi podopieczni zaszczepiali się dwukrotnie, zapewnialiśmy im transporty do punktu szczepień" - dodał.

W Szczecinie działa też całodobowa ogrzewalnia, w której dostępnych jest 17 miejsc siedzących, toalety i łazienki z przebieralnią.

"Osoby bezdomne mogą skorzystać z niej bez skierowania czy wydania decyzji. Przed wejściem do ogrzewalni pracownicy sprawdzają temperaturę ciała osoby bezdomnej i mogą odmówić wpuszczenia jej do środka z uwagi na stan zdrowia." - przekazał w środę rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie Maciej Homis.

W mieście jest pięć schronisk dla bezdomnych - w dwóch z nich działają noclegownie.

Pogotowie Zimowe w Szczecinie odbędzie się 19. raz. Głównym celem akcji jest zapewnienie pomocy i schronienia osobom bezdomnym w okresie jesienno-zimowym.

Akcja potrwa do końca marca.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!