Partnerzy portalu

Szczecin: Wolontariusze kwestują na Cmentarzu Centralnym

  • PAP
  • 1 listopada 2021 - 11:52
Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Stowarzyszenie Katyń i Fundacja Niezłomni – m.in. te organizacje zbierają w poniedziałek datki na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Na największej polskiej nekropolii prowadzonych jest pięć kwest.

Przy głównej bramie szczecińskiego cmentarza można spotkać kwestujących alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego pw. Świętej Rodziny z Nazaretu, którzy przyjmują też zgłoszenia wspominkowe. Już przed południem można było zobaczyć kilka osób, które ustawiły się w kolejce do kwesty.

Datki zbierają również wolontariusze Fundacji Niezłomni - pieniądze przekazane zostaną na poszukiwania, ekshumację, identyfikację i na uroczyste pogrzeby członków podziemia antykomunistycznego. "Większość osób dopiero zmierza na cmentarz z kwiatami, zniczami - ale liczymy na to, że kiedy będą wracać i będą mieli wolne ręce, uda się zebrać trochę datków" - powiedział PAP jeden z wolontariuszy fundacji. "Wczoraj kwestowaliśmy przy drugiej bramie cmentarza, było spore zainteresowanie" - dodał.

Przy pomniku "Tym, którzy nie powrócili z morza" w poniedziałek rozpoczął kwestę Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej - datki mają pomóc m.in. w utrzymaniu pomnika.

"Dopiero rozpoczęliśmy, ale już mamy pewne sukcesy, a przy tej pogodzie liczymy na większe" - powiedział jeden z kwestujących.

Mężczyzna, który wrzucił do skrzynki datek powiedział PAP, że wsparł zbiórkę, ponieważ sam jest marynarzem. "To smutna praca - trzeba liczyć się z rozłąką z rodziną, dzielić życie na pół, jakby na dwa domy" - wskazał.

Przed Krzyżem Katyńskim coroczną kwestę prowadzi także Stowarzyszenie Katyń w Szczecinie. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na renowację Krzyża, a także miejsc pamięci w innych częściach miasta, m.in. tablic i głazu z tablicą pamiątkową na placu Ofiar Katynia.

Na Cmentarzu Centralnym można także spotkać wolontariuszy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którzy zbiórkę rozpoczęli już w piątek.

Stowarzyszenie na rzecz cmentarza Centralnego, podobnie jak w zeszłym roku, zdecydowało się natomiast wyłącznie na zbiórkę w internecie. Prezes organizacji Maciej Słomiński powiedział PAP, że przekazane pieniądze wydane zostaną na pielęgnację nagrobków lub prace przy nagrobku rodziny Nitsche.

Cmentarz Centralny w Szczecinie jest największą nekropolią w Polsce i trzecią co do wielkości w Europie. Został zaplanowany jako wyjątkowe miejsce spoczynku. Szczegóły pierwotnego zamysłu - od doboru roślinności po wygląd nagrobków - nadal można zobaczyć podczas spaceru po 110 km alejek na ponad 172 ha nekropolii.

Cmentarz jest w całości wpisany do rejestru zabytków, jest na nim blisko 30 pomników pamięci i tablic.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!