Partnerzy portalu

Szczecin: Wzrasta liczba pacjentów covidowych w szpitalach

  • PAP
  • 27 października 2021 - 14:05
Ponad 60 pacjentów covidowych przebywa w środę w szczecińskim szpitalu tymczasowym, 100 w szpitalu wojewódzkim. Napływ pacjentów z Covid-19 widać też na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przy ul. Arkońskiej.

W sektorze łóżek tlenowych szpitala tymczasowego hospitalizowanych jest obecnie 64 pacjentów, a w sektorze łóżek respiratorowych - 5 osób. Jesteśmy w uruchomionym drugim module łóżek na cztery możliwe (w szpitalu tymczasowym zaplanowane są 162 łóżka) - przekazała PAP w środę rzeczniczka szczecińskiego szpitala klinicznego nr 2 Bogna Bartkiewicz.

Szpital tymczasowy w budynku M placówki na Pomorzanach jest obecnie jedynym tego typu w Zachodniopomorskiem.

Jak przekazała rzeczniczka, ostatnie 10 dni to prawie stuprocentowy wzrost liczby pacjentów - 18 października było ich odpowiednio 35 i 4 osoby.

"Osoby niezaszczepione stanowią większość wśród hospitalizowanych, jednak parametrem, który należy dodatkowo brać pod uwagę, analizując poziom zachorowania i profil pacjentów jest także stan, w jakim przyjeżdżają pacjenci zaszczepieni i niezaszczepieni (zaszczepienie chroni przed ciężkim przebiegiem Covid-19 i jego powikłaniami). Pacjenci niezaszczepieni są w gorszym stanie i ciężej przechodzą chorobę" - wskazała rzeczniczka.

W szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej znajduje się stu chorych, w tym 75 osób powyżej 50. roku życia - przekazała rzeczniczka placówki Natalia Cistowska. Podobnie jak w przypadku szpitala tymczasowego, to w większości osoby niezaszczepione, ale są także zaszczepieni - do szpitala trafiają głównie osoby z innymi schorzeniami i o obniżonej odporności.

Jak podała Cistowska, sytuacja pogarsza się także na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym - w ostatnich dniach widać duży napływ pacjentów covidowych. SOR przyjmuje pacjentów w dwóch strefach - druga przeznaczona jest dla pozostałych pacjentów.

Placówka, która w poprzednich falach pandemii była głównym szpitalem w województwie leczącym pacjentów z Covid-19 chce także jak najdłużej utrzymywać oddziały w normalnym trybie. "Dalsze decyzje zależą od przyrostu liczby pacjentów" - podkreśliła rzeczniczka.

Autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ mhr/

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!