Partnerzy portalu

"Szczepimy się dla Niepodległej!” – 11 listopada w Małopolsce plenerowe punkty szczepień

  • PAP
  • 9 listopada 2021 - 14:27
Obchodom Święta Niepodległości w Małopolsce będą towarzyszyć plenerowe akcje szczepień przeciwko COVID-19 zorganizowane w 13 miejscowościach. W Krakowie stanowiska medyczne staną w Barbakanie.

"Barbakan to symbol obronności. I chcemy ten symbol wykorzystać do budowania obronności przed Covid-19. 11 listopada przy okazji święta Niepodległej i w związku z tym, że ten dzień zawsze kojarzył się Polakom z dumą, zapraszamy wszystkich, którzy chcą budować swoją obronność do tego, by się zaszczepili" - zachęcał we wtorek wojewoda Łukasz Kmita.

"Nowoczesny patriotyzm to kwestia dbałości o państwo, o gospodarkę, o najbliższą rodziną, o to, by oddziały szpitalne nie musiały być przekształcane w covidowe i dlatego przy okazji 11 listopada przypominamy, że szczepionka to jedyna na dzisiaj przepustka do normalnego funkcjonowania" - mówił wojewoda.

Zainteresowani szczepieniami nie muszą mieć skierowania. Wystarczy dokument ze zdjęciem. W Barbakanie przygotowane zostaną trzy stanowiska szczepień, w których dostępne będą preparaty każdej z firm. "Będziemy je podawać w zależności od indywidulanych preferencji i wskazań medycznych" - powiedział dyrektor szpitala MSWiA w Krakowie dr Michał Zabojszcz.

Do Barbakanu mogą przyjść w czwartek także wszyscy uprawnieni do bezpłatnych szczepień na grypę, dotyczy to zwłaszcza tych, którzy kontaktują się z dużą liczbą ludzi: nauczycieli, medyków, farmaceutów, żołnierzy, funkcjonariuszy służb oraz osób po 75 roku życia. Można szczepionki przeciw Covid-19 i przeciwko grypie bezpiecznie przyjąć w tym samym momencie: w jedno ramię jedną, w drugie drugą" - podkreślił dr Zabojszcz.

Plenerowy punkt szczepień będzie działał w Barbakanie - jednym z oddziałów Muzeum Krakowa - od g. 10 do 16. W razie zimna strażacy ustawią podgrzewane namioty.

Na tych, którzy zdecydują się zaszczepić będzie czekać atrakcja. "Będą mogli bezpłatnie zwiedzić wystawę szopek krakowskich, którą 6 grudnia otworzymy w Celestacie" - mówił Ryszard Kozik z Muzeum Krakowa. Dodał, że placówka bardzo chętnie włączyła się w tę akcję i przypomniał, że niedawno Medalem św. Krzysztofa uhonorowane zostało całe krakowskie środowisko medyczne za walkę z pandemią koronawirusa.

Poza Krakowem akcje szczepień będą towarzyszyć obchodom Święta Niepodległości w: Tarnowie, Nowym Sączu, Bochni, Brzesku, Chrzanowie, Gorlicach, Limanowej, Miechowie, Nowym Targu, Oświęcimiu. Proszowicach i Wadowicach.

W Małopolsce w pełni zaszczepionych zostało do tej pory ponad 1,5 mln osób czyli 44,37 proc. mieszkańców. W Krakowie odsetek ten wynosi 65,4 proc., w gminie Czarny Dunajec 22,3 proc.

Przywołując przykład Domów Pomocy Społecznej, w których większość pensjonariuszy przyjęło preparaty przeciw Covid-19 wojewoda wskazał na skuteczność szczepień."12 listopada 2020 roku w DPS-ach mieliśmy 1050 chorych, dziś sześciu" - mówił Kmita.

"Mamy kolejny dzień wzrostu hospitalizacji z powodu Covid-19, o 90 zwiększyła się liczba pacjentów w szpitalach" - podał Łukasz Kmita i zapowiedział, że baza łóżek będzie w kolejnych dniach zwiększana, a w ciągu kilkunastu dni każdy szpital w regionie musi mieć miejsca dla pacjentów z koronawirusem. "Przyśpieszamy, bo widzimy, że pandemia też mocno przyśpieszyła" - dodał.

We wtorek w małopolskich szpitalach zajętych było 850 łóżek i 60 respiratorów. Według danych Ministerstwa Zdrowia we wtorek w Małopolsce potwierdzono 1011 nowych zakażeń, 23 osoby zmarły.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!