Partnerzy portalu

Szef MKiDN: Pomniki Historii to najwyższa forma ochrony zabytków

  • PAP
  • 3 lutego 2023 - 13:05
Pomniki Historii to najwyższa forma ochrony zabytków w Polsce, ochrony polskiej tożsamości. Proces zmierzający do nadania tego tytułu wyraża rzecz bardzo ważną, a mianowicie realizację dobra publicznego przez polskie państwo - powiedział w piątek w Warszawie wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W piątek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył rozporządzenia, uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii.

Podczas uroczystości wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że Pomniki Historii to "najwyższa forma ochrony zabytków w Polsce, ochrony polskiej tożsamości". "Warto chyba powiedzieć (...) o tym, że proces powstawania Pomnika Historii w sensie administracyjnym czy politycznym, proces zmierzający do nadania tego tytułu przede wszystkim wyraża rzecz bardzo ważną dla każdej wspólnoty narodowej, a mianowicie realizację dobra publicznego przez polskie państwo. Bo ten proces doskonale obrazuje funkcjonowanie państwa właśnie dla dobra publicznego. Zaczyna się od tego, że ktoś dbał przez lata o jakiś element materialnego dziedzictwa, także ten element niematerialny, związany z zabytkiem tzw. nieruchomym. A później przechodzi to w pewną inicjatywę przygotowania wniosku o Pomnik Historii" - powiedział.

Szef MKiDN zwrócił uwagę, że proces nadawania tytułu Pomnika Historii "wpisuje się w politykę szczególnej dbałości o polską kulturę, tożsamość, historię - w całą politykę historyczną". "To jest fakt jednak bez precedensu, że w ciągu siedmiu lat od roku 2016, gdy mieliśmy ok. 60 Pomników Historii w Polsce, w tej chwili doczekaliśmy się - i to bez pójścia na skróty, bez jakichś szczególnych ułatwień, czyli poprzez normalną procedurę poważną, państwową - 123 Pomników Historii. To jest naprawdę piękna wiadomość i będziemy dalej tę ofensywę prowadzili dzięki panu prezydentowi, ale także dzięki naszym ekspertom, ale przede wszystkim może dzięki inicjatywom oddolnym" - zaznaczył.

Gliński wspomniał, że również budżet kierowanego przez niego resortu zwiększył się "o ponad 100 proc. przez siedem lat". "Zwiększyliśmy o ponad 100 proc. nakłady na zabytki. A mamy już dwa kolejne elementy: wielki program Polskiego Ładu na zabytki, który już jest realizowany. Samorządy o tym wiedzą. 3 mld w trzy lata. Czegoś takiego nie było. I trzeci etap, który przygotowujemy, o którym też już mówimy, czyli ustawa o agencji rewitalizacji. To jest rewolucja, którą przewidujemy i na którą Polska zasługuje (...). My tu mamy przedstawicieli tych miejsc, które są zadbane, ale wiemy, że jest wiele spraw, które w obszarze zabytkowym nie były zrealizowane. I one będą dzięki temu, że polskie państwo przewiduje kolejne rozwiązania w tym kierunku" - podsumował.

Obiekty wpisane w piątek na listę Pomników Historii to: klasztor św. Onufrego w Jabłecznej, zespół architektoniczno-urbanistyczny Nowa Huta w Krakowie, zespół kolegialny św. Marcina Biskupa w Opatowie, sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym, klasztor męski Zwiastowania NMP w Supraślu, zespół archikolegiaty NMP i św. Aleksego w Tumie, kościół parafialny w Małujowicach, zespół klasztorny w Radomiu i gmach dawnego ministerstwa Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!