Partnerzy portalu

Szef MON: Dzięki wyszkoleniu i umiejętnościom żołnierzy Polska jest bezpieczna

  • PAP
  • 29 października 2021 - 12:06
Dzięki wyszkoleniu, ćwiczeniom, umiejętnościom żołnierzy Polska jest bezpieczna - mówił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak podczas spotkania z brygadą ćwiczącą na wschodzie Polski. Dodał, że obecnie 8,5 tys. żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Szef MON spotkał się w piątek z żołnierzami 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa odbywającymi szkolenie taktyczne w Białej Podlaskiej.

Zaznaczył, że obecnie 8,5 tys. żołnierzy ze wszystkich jednostek Wojska Polskiego pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tys. jest w gotowości. Wzdłuż granicy rozstawionych jest prawie 400 posterunków, a tymczasowego ogrodzenie postawione przez WP liczy 169 km.

Zaznaczył, że mówi to w kontekście tego, iż w piątek decyzją w sprawie poprawek Senatu zakończyć mają się prace parlamentarne nad ustawą dotyczącą "budowy na granicy polsko-białoruskiej już docelowego ogrodzenia, które uzupełni właśnie to, co zostało stworzone przez Wojsko Polskie, a więc ogrodzenie tymczasowe".

Dodał, że już niebawem żołnierze z 11. Dywizji zastąpią w części żołnierzy z 16. Dywizji w służbie polegającej na wsparciu Straży Granicznej. "Na tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo na naszej wschodniej granicy, żeby dać odpór atakowi hybrydowemu z jakim mamy do czynienia ze strony reżimu białoruskiego, który wykorzystuje również kryminalistów, bo tak trzeba nazwać ludzi, którzy zajmują się handlem ludźmi - bo przecież mamy do czynienia z takim oto właśnie procederem" - dodał Błaszczak.

Podkreślił, że Wojsko Polskie intensywnie się szkoli, podnosząc w ten sposób swoje umiejętności i sprawdzając też gotowość bojową. Jako przykład podał, że wojsko, które na co dzień stacjonuje ponad 770 km od Białej Podlaskiej jest w stanie w krótkim czasie przerzucić tu swoje oddziały. "Dzięki wyszkoleniu, ćwiczeniom, dzięki umiejętnościom żołnierzy Wojska Polskiego, Polska jest bezpieczna" - zapewnił szef MON.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!