Partnerzy portalu

Szef PKW: Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki zachowują się w sposób niedopuszczalny

To niedopuszczalne, ale nie jesteśmy w stanie tego skutecznie zabronić - tak szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński skomentował dla RMF FM działania kandydatów na prezydenta Warszawy przed startem kampanii wyborczej.
  • Wojciech Hermeliński skrytykował działania Rafała Trzaskowskiego i Patryka Jakiego - kandydatów na prezydenta Warszawy.
  • Szef PKW przypomniał, że komisja od wielu lat prosi rządzących o stworzenie narzędzi do walki z łamaniem kodeksu wyborczego.
  • Na razie jedynym instrumentem jest wezwanie potencjalnych kandydatów o zaprzestanie działań. 

Jak podkreśla portal, chodzi o działalność kandydatów, którzy spotykają się z mieszkańcami, pokazują w internecie spoty i umawiają się na debaty, mimo że nie powinni tego jeszcze robić, bo kampania wyborcza ruszy dopiero, gdy premier formalnie rozpisze wybory. PKW nie może temu przeciwdziałać, bo brakuje skutecznych instrumentów prawnych.

Czytaj także:Patryk Jaki odpowiada Trzaskowskiemu: rozważę wsparcie programu in vitro w Warszawie

"Jedynym instrumentem jest kierowanie stanowiska - czy pisemnego, czy ustnego, czy w środkach masowego przekazu - do tych potencjalnych kandydatów, ażeby tego rodzaju działań zaprzestali" - powiedział RMF FM Hermeliński.

Przewodniczący PKW podkreślił, że komisja od wielu lat prosi też rządzących, by stworzyli narzędzia do walki z łamaniem kodeksu wyborczego przez kandydatów - do tej pory bezskutecznie.

W niedzielę na Twitterze Rafał Trzaskowski, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, zaproponował kandydatowi Zjednoczonej Prawicy Patrykowi Jakiemu "debatę o funduszach europejskich, które Warszawa straci przez Jakiego" - w dniu ogłoszenia propozycji budżetu UE, tj. 2 maja. W poniedziałek Jaki mówił w radiowej Jedynce, że jest gotowy debatować z Trzaskowskim "zawsze i wszędzie", ale nie na taki temat.

Patryk Jaki - polityk Solidarnej Polski, wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy - został w zeszłym tygodniu zaprezentowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jako kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

PO i Nowoczesna zaprezentowały w połowie kwietnia porozumienie wyborcze dla Mazowsza, zgodnie z którym w wyborach samorządowych wystartują jako "Platforma. Nowoczesna. Koalicja Obywatelska". Trzaskowski ma być wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, a kandydatem na jego zastępcę w stołecznym ratuszu jest Paweł Rabiej. Powstać mają także wspólne listy do rady miasta i rad dzielnic.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

KOMENTARZE1

  • Tadko 2018-05-01 16:22:06
    Szef PKW ponownie udziela się politycznie. Skoro przyznaje, że nie ma instrumentów prawnych na polityczne wypowiedzi przyszłych kandydatów w wyborach samorządowych, to po co biadoli Onegdaj ten marny znawca prawa konstytucyjnego kiedyś także bezprawnie wypowiedział się w sprawie pozytywnego orzeczen...ia TK w sprawie zaliczenia obowiązkowej służby wojskowej do okresu składkowego ubezpieczonego robola. nie ma wpływu na obliczenie emerytury. Wynagrodzenie wykwalifikowanego robotnika wieku 24 (7 lat pracy) w akordzie jest obecnie niespotykane w Polsce.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!