Partnerzy portalu

Szef PO w Łódzkiem Cezary Grabarczyk: mamy program m.in. senioralny i edukacyjny

  • PAP
  • Opublikowano: 24 października 2021 - 15:01
Poseł Cezary Grabarczyk został wybrany przewodniczącym struktur Platformy Obywatelskiej w województwie łódzkim w powszechnych wyborach do władz tego ugrupowania. Grabarczyk powiedział PAP, że PO ma program dotyczący m.in. polityki senioralnej, edukacyjnej i infrastrukturalnej.

Przewodniczącym największego ugrupowania opozycyjnego został dotychczasowy pełniący obowiązki szefa Platformy Obywatelskiej, wcześniej wieloletni szef partii, były premier i były szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

W regionie łódzkim przewodniczącym lokalnych struktur został poseł Cezary Grabarczyk, w przeszłości minister infrastruktury i sprawiedliwości w tworzonych przez koalicję PO-PSL rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

Grabarczyk nie miał kontrkandydatów w wyborach do regionalnego przywództwa w PO. Od marca tego roku pełnił zresztą już tę funkcję. Wówczas deklarował, że jego celem jest "potrójne zwycięstwo Platformy Obywatelskiej - w wyborach samorządowych, parlamentarnych oraz europejskich, które zgodnie z kalendarzem wyborczym odbędą się w 2023 i 2024 roku."

Pytany przez PAP, czy brak rywala wyborach mu pomagał, czy przeszkadzał, były minister infrastruktury i sprawiedliwości odpowiedział, że ani jedno ani drugie. "To był efekt różnych ocen, opinii, a także skutek istotnego porozumienia, które zostało wypracowane w największym środowisku PO w regionie, czyli w Łodzi" - podkreślił.

Grabarczyk zaprzeczył, że programem PO jest wyłącznie krytyka rządów PiS. "Wciąż odwołujemy się do programu PO Nasza Polska" - argumentował. "Większość propozycji tam zawartych nadal jest aktualna. Między innymi polityka senioralna, edukacyjna i infrastrukturalna PO" - przypomniał. "W tej chwili najważniejsze dla nas jest, aby kontynuować to, co robiliśmy podczas naszej wewnętrznej kampanii przed naszymi wyborami" - zaznaczył.

"Donald Tusk pokazał, jak wielkie znaczenie ma dla Platformy Obywatelskiej Polska lokalna. W Płońsku zrobiliśmy konwencję krajową, ja odwiedziłem wiele powiatów regionu łódzkiego w trakcie tej kampanii. Będziemy kontynuowali te spotkania, ale już w szerszej, otwartej formule" - mówił szef PO w Łódzkiem. Grabarczyk wskazał, że PO nadal będzie krytykowała błędy rządzących. "To chociażby opóźnienia w przekazywaniu przedsiębiorcom i samorządom pieniędzy z Unii Europejskiej" - ocenił.

Cezary Grabarczyk jest prawnikiem - adwokatem. Był wykładowcą Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizował się w prawie konstytucyjnym. Na początku lat 90. przewodniczył łódzkiemu oddziałowi Unii Polityki Realnej, partii, której liderem był wtedy Janusz Korwin-Mikke. Do 1994 r. był członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Potem należał do Unii Wolności, z której rekomendacji był m.in. wiceprezesem Urzędu Zamówień Publicznych i wicewojewodą łódzkim.

Po przejściu do utworzonej w 2001 r. Platformy Obywatelskiej Grabarczyk został jej posłem i jest nim do dziś. W 2006 r. wybrano go na szefa PO w Łodzi. Od 2007 r. do 2011 r., w pierwszym rządzie premiera Donalda Tuska, Cezary Grabarczyk był ministrem infrastruktury i jednym z najczęściej krytykowanych członków rządu, głównie z powodu funkcjonowania kolei i opóźnień w budowie dróg i autostrad.

Potem był wicemarszałkiem Sejmu. W 2014 r. został ministrem sprawiedliwości w rządzie premier Ewy Kopacz. W kwietniu 2015 r. Grabarczyk złożył dymisję z powodu nieprawidłowości w uzyskaniu przez niego pozwolenia na broń. W tym samym roku prokuratura nie stwierdziła przestępstwa.

Później ponownie wszczęto postępowanie w sprawie poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez Cezarego Grabarczyka przy uzyskaniu pozwolenia na broń. Polityk konsekwentnie nie przyznaje się do popełnienia tego czynu. Sam zrzekł się immunitetu. W marcu 2018 r. przedstawiono mu zarzuty. W 2019 r. ponownie dostał się do Sejmu. W polityce krajowej był uważany za przedstawiciela tzw. spółdzielni w PO, która miała zmarginalizować rolę Grzegorza Schetyny.

O Cezarym Grabarczyku mówiono, że jest tzw. szarą eminencją rozdającą karty władzy w województwie łódzkim, tym bardziej, że rządząca od 2007 r. do 2015 r. koalicja PO i PSL wspierała taki sam układ polityczny w sejmiku i w Łodzi. A właśnie w mieście nadal dawne PO i SLD, a obecnie Koalicja Obywatelska i Lewica, mają większość w radzie miejskiej.

W 2010 r., jako szef resortu infrastruktury wszedł w konflikt polityczny z ówczesnym ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim, dziś senatorem wybranym przy poparciu PO. W łódzkich mediach mówiono wówczas, że na tej walce skorzystała Hanna Zdanowska, którą przed laty poparł Cezary Grabarczyk, a która już trzecią kadencję jest prezydentem Łodzi.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!