Partnerzy portalu

Szef RE: musimy być twardzi, wprowadzać sankcje wobec państw i linii lotniczych

  • PAP
  • 10 listopada 2021 - 14:25
Musimy być twardzi, wprowadzać sankcje wobec państw i linii lotniczych oraz finansować "infrastrukturę fizyczną" na granicy UE - oświadczył w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie.

Szef RE, pytany przez dziennikarzy, jak będą wyglądały zapowiadane przez niego działania dyplomatyczne unijnych przedstawicieli, także w krajach pochodzenia migrantów, podkreślił, że spotkanie z szefem polskiego rządu było na ten temat "bardzo owocne", przygotowane z doradcami na podstawie kontaktów z ostatnich tygodni.

"I tutaj są bardzo ważne, bardzo konkretne sankcje operacyjne nie tylko wobec Białorusi, bo już mamy sankcje wobec tego reżimu" - powiedział Michel. Jak dodał, "być może musimy podjąć decyzje, że zwiększymy poziom sankcji (wobec Białorusi)." "To będzie decyzja, którą musimy podjąć razem, wspólnie" - podkreślił.

"Ale również chcemy, żeby sankcje były konkretne, operacyjne, efektywne. Dlatego trzeba wyjaśnić państwom tranzytowym i pochodzenia, jakie będą konsekwencje tej polityki. Również należy wyjaśniać liniom lotniczym, jakie są konkretne efekty ich decyzji w tym systemami, i również w kontekście ataku hybrydowego wobec Unii Europejskiej" - dodał.

Michel zapowiedział, że jeśli przedstawicielom UE nie uda się przekonać za pomocą argumentów, to "musimy być gotowi na konkretne sankcje operacyjne". "Bo musimy być twardzi, bo to co się dzieje, jest poważne i musimy reagować zdecydowanie, musimy być zjednoczeni" - oświadczył.

Pytany o finansowanie z unijnego budżetu budowy zapory, zaznaczył, że chodzi o "infrastrukturę fizyczną, by chronić granice i - na podstawie opinii Rady Europejskiej - jest to możliwe, aby na podstawie obecnych ram prawnych sfinansować infrastrukturę". Jak dodał, "jest to decyzja do podjęcia przez Komisję Europejską, ale stanowisko Rady Europejskiej jest tu bardzo jasne". "Zobaczymy, jakie będą wyniki debaty" - powiedział.

Jednocześnie zapewnił, że chce być "transparentny". "Podczas ostatniego spotkania i posiedzenia Rady prowadziliśmy dyskusję na ten temat i wszyscy liderzy mieli szansę wygłosić swoje opinie, a ja mam wrażenie, że potrzebujemy wyjaśnić co jest możliwe, a co nie jest możliwe, bardzo konkretnie" - powiedział Michel.

Szef RE oświadczył, że zdaje sobie sprawę, jaka musi być infrastruktura graniczna w Polsce, ale też na Litwie. "Tam jest 600, czy 700 km granicy z Białorusią" - dodał.

"Także mamy zupełnie nową sytuację w stosunku do przyszłości. Co oznacza dla Litwy? Czy Unia Europejska może wyrazić solidarność pomagając im, by chronili swoje granice narodowe, które są jednocześnie granicami europejskimi? Mam nadzieję, że będziemy mogli podjąć decyzję w tej sprawie jak najszybciej".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!