Partnerzy portalu

Szefowa MRiPS: zmiany zaproponowane w Kodeksie pracy są historyczne

  • PAP
  • 9 lutego 2023 - 16:14
Zmiany zaproponowane w Kodeksie pracy są historyczne, patrząc na politykę prorodzinną państwa - powiedziała w czwartek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Przypomniała, że 7 kwietnia zaczną obowiązywać przepisy o pracy zdalnej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Minister Maląg na spotkaniu z mediami w Sejmie wskazywała na wyzwania demograficzne i dotychczasowe działania rządu w tym zakresie. W konferencji uczestniczyli także m.in. wiceminister rodziny Barbara Socha i przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Urszula Rusecka. W pierwszej części spotkania obecny był również wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Szefowa MRiPS podkreśliła, że rząd prowadzi "odpowiedzialną politykę prorodzinną". Przypomniała o wprowadzeniu programów prorodzinnych, takich jak "Rodzina 500 Plus", "Dobry Start", "Mama 4 Plus", "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy". Wskazała także na rozwój programu "Maluch Plus".

Minister rodziny zwróciła uwagę na ostatnie zmiany w Kodeksie pracy. Poinformowała, że 21 lutego wejdą w życie rozwiązania dotyczące kontroli trzeźwości pracowników. Natomiast 7 kwietnia -­ jak podała minister - zaczną obowiązywać przepisy o pracy zdalnej.

Minister Maląg wskazała, że w czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, która łączy się z wdrożeniem dwóch dyrektyw: w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy.

Poinformowała, że w ramach tych zmian wydłużony zostanie urlop rodzicielski - do 41 tygodni, gdy urodzi się pierwsze dziecko, a w przypadku porodu mnogiego - do 43 tygodni. "W tym mamy 9 tygodni +nieprzenoszalnego+ urlopu na drugiego rodzica" - powiedziała minister.

"Kolejne zmiany to ustalenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wprowadzamy wzrost wysokości zasiłku o 2,5 proc." - zaznaczyła szefowa resortu rodziny. Dodała, że pracownica będzie mogła uśrednić zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. "Składając wniosek do 21 dni po porodzie zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku" - wyjaśniła Maląg.

Z kolei ojcu dziecka - jak kontynuowała - za okres nieprzenoszalnej 9-tygodniowej części urlopu będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

"Wprowadzamy też urlop opiekuńczy w celu zapewnienia opieki nad bliskimi, to 5 dni urlopu bezpłatnego. Będzie też zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej - 2 dni lub 16 godzin. Pracownik zachowa tu prawo do połowy wynagrodzenia" - powiedziała.

Minister przypomniała też o rozwiązaniach dotyczących szerszego korzystania z elastycznej organizacji pracy, która będzie przysługiwała rodzicom i opiekunom opiekującym się dzieckiem w wieku do 8 lat.

"Wprowadzamy też zakaz prowadzenia wszelkich przygotowań do zwolnienia z pracy pracownicy w ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego czy w sytuacji, kiedy pracownik wystąpi z wnioskiem o udzielenie urlopu związanego z rodzicielstwem" - dodała Maląg.

Zwróciła uwagę, że - według nowych przepisów - okres próbny będzie współmierny do czasu trwania umowy o pracę na czas określony. "Pracownik pracujący co najmniej 6 miesięcy będzie mógł wystąpić o zmianę umowy - na taką na czas nieokreślony, a pracodawca będzie musiał pisemnie odpowiedzieć" - wyjaśniła minister.

"Zmiany zaproponowane w Kodeksie pracy są historyczne patrząc na politykę prorodzinną państwa. Rząd PiS i architekt wszystkich zmian Jarosław Kaczyński wprowadza je, aby budować silną Polskę opartą na bardzo stabilnym fundamencie i tym fundamentem jest rodzina" - podkreśliła Maląg.

Wiceminister Barbara Socha zwróciła uwagę, że "liczba kobiet w Polsce w najlepszym wieku do rodzenia dzieci gwałtownie spada, a to uniemożliwia wzrost urodzeń, nawet przy rosnącej dzietności".

Pytana przez dziennikarzy o to, jakie kolejne działania ze strategii demograficznej będą przez rząd wdrażane, odparła, że wciąż jest wiele do zrobienia w polityce mieszkaniowej i upowszechnieniu tzw. pracy na część etatu. Wskazała, że to byłaby możliwość dla młodych, wykształconych matek, które chciałyby podjąć zatrudnienie.

"Sytuacja krajów europejskich pokazuje, że jest to zjawisko powszechne. (...) W Polsce nie ma barier legislacyjnych, są bariery związane z zarządzaniem i kulturą organizacji pracy" - stwierdziła Socha.

Posłanka Urszula Rusecka podkreśliła, że w polityce prorodzinnej ważna jest ciągłość i systematyczność. "Musimy bardzo mocno pokazywać, że macierzyństwo to najpiękniejszy okres w życiu kobiety, że to nie jest udręka i że warto jednak ten wysiłek podjąć, bo to później procentuje na przyszłość dla tej osoby, rodziny, a my wiemy, jak ważne jest, by dzieci w naszym kraju się rodziły, bo to jest nasza przyszłość i przyszłość naszej gospodarki" - powiedziała Rusecka.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!