Partnerzy portalu

Szefowie Straży Granicznej i Policji Federalnej Niemiec planują wizytę na granicy z Białorusią

  • PAP
  • 30 października 2021 - 07:01
W przyszłym tygodniu do Polski przyjedzie szef niemieckiej Policji Federalnej Dieter Romann na spotkanie robocze z komendantem głównym Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomaszem Pragą w związku z kryzysem migracyjnym. W planach jest ich wspólna wizyta na granicy polsko-białoruskiej.

Informację o spotkaniu szefa niemieckiej Policji Federalnej (Bundespolizei) z komendantem głównym Straży Granicznej potwierdziła PAP rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska. Dieter Romann do Polski ma przyjechać w przyszłym tygodniu, spotkanie zaplanowano na czwartek.

"To wizyta robocza. Dotyczy oczywiście sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Strona niemiecka jest jak najbardziej zainteresowana, co się dzieje na tym obszarze, ponieważ, jak wiadomo, głównym celem dla imigrantów są Niemcy" - powiedziała ppor. Michalska.

Rzeczniczka SG zaznaczyła, że obie służby cały czas wymieniają się informacjami, a rozmowy komendanta głównego SG z szefem niemieckiej Policji Federalnej prowadzone są na bieżąco. Zaplanowana wizyta jest jednym z efektów tych rozmów.

Ppor. Michalska dopytywana, czy gen. Tomasz Praga z Dieterem Romannem udadzą się na granicę polsko-białoruską, odparła, że taka wizyta jest planowana. Szefowie obydwu służb mają razem odwiedzić odcinek ochraniany przez Podlaski Oddział Straży Granicznej.

Od początku roku polska Straż Graniczna zanotowała ponad 25 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym ok. 15 tys. w samym październiku. Problem nielegalnej migracji cudzoziemców z państw Bliskiego Wschodu, Afryki lub innych regionów przez Białoruś do państw Unii Europejskiej narasta od wiosny. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań władz Białorusi w odpowiedzi na sankcje nałożone na reżim Alaksandra Łukaszenki.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd planuje też budowę zapory na odcinku tej granicy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!