Partnerzy portalu

Szkoła nie wychowa dziecka

  • PAP
  • 27 stycznia 2012 - 06:53
Rodzice rezygnują z wychowywania dzieci, licząc, że ten obowiązek przejmą od nich nauczyciele - stwierdza "Rzeczpospolita", powołując się na dane Instytutu Badań Edukacyjnych.

Według badania IBE tylko dla 4,9 proc. rodziców dziesięciolatków z całej Polski dobrą szkołę cechuje współpraca z rodzicami. 38,5 proc. wskazało wysoko wykwalifikowaną kadrę, 37,6 proc. - poziom nauczania, osiągnięcia dzieci i stawianie im wysokich wymagań, 34,5 proc. - bezpieczeństwo, a 24,9 proc. - duży wybór zajęć pozalekcyjnych.

Współautorka badania dr Ewa Matczak z IBE mówi, że ciągle trwa spór o to, kto ma wychowywać dzieci.

- Jeśli rodzice nie stawiają na współpracę, to jest to znak czasów. Są zajęci, więc przerzucają ciężar wychowania na szkołę - ocenia.

Jak podkreśla psycholog rozwojowy z SWPS Urszula Sajewicz-Radtke, współdziałanie ze szkołą jest niezbędne, by wypracować pomysł na to, jak wychowywać i jak wpływać na zachowanie dzieci.

- Potrzebny jest przecież jednolity przekaz. Gdy nauczyciel mówi jedno, a rodzic w domu drugie, dziecko jest zdezorientowane - argumentuje.

Ekspert w dziedzinie edukacji z UW prof. Ireneusz Białecki, ostrzega rodziców, że szkoła słabo sobie radzi z wychowaniem dzieci.

- Zresztą jej rola w tej dziedzinie nigdy nie była zbyt duża - mówi.

W przeprowadzonym od kwietnia do czerwca ubiegłego roku badaniu IBE wzięło udział 566 rodziców. Odpowiadali na pytania otwarte.

KOMENTARZE1

  • nauczyciel 2012-01-27 11:08:38
    Wychowanie jest procesem nieustannym, który jest realizowany od pierwszego dnia życia i trwa przez 24 godziny na dobę!Nie ma oddzielnego czasu, instytucji, osoby ani miejsca na wychowywanie.Są tylko okresy w życiu człowieka w których większy wpływ na dziecko ma przedszkole, szkoła.Podstawą jest rod...zina a gwarancją sukcesu- jednolity przekaz nie tylko między szkołą a rodziną i świadomość(??) celu jaki wszyscy(??) chcemy(??) osiągnąć!. Wychowujemy wszyscy , chociażby dlatego,że najstarszą i od zawsze stosowaną (choć nie zawsze świadomie) metodą wychowawczą jest przykład.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!