Partnerzy portalu

Szułdrzyński po spotkaniu Rady Medycznej: dyskusja dotyczyła m.in. nowych leków na COVID-19

  • PAP
  • 10 listopada 2021 - 17:27
Dyskusja dotyczyła m.in. nowych leków na COVID-19, a także podawania trzeciej dawki szczepionki — powiedział PAP dr Konstanty Szułdrzyński po środowym spotkaniu Rady Medycznej z premierem. Dodał, że w najbliższym czasie nie spodziewa się zmiany polityki państwa w związku z epidemią.

Dr Szułdrzyński podkreślił w rozmowie z PAP, że premier "chciał mieć inne spojrzenie na to, co się dzieje, a także w zakresie rozwoju sytuacji pandemicznej".

"Garnitur środków, które można zastosować, jest od dawna znany. Rozmawialiśmy o tym, jakie działania na świecie spowodowały poprawę w zakresie liczby osób skłonnych do szczepień. Wśród tematów były także nowe leki, które są dość skuteczne, ale ich dostępność jest na ten moment niewielka. Chodzi o to, jak je zastosować, aby to wszystko miało sens. Polska zakupiła takie leki w ramach mechanizmu UE i otrzyma proporcjonalnie do populacji jakąś ilość. Oczywiście na początek niewielką, bo moce produkcyjne firm, które te leki stworzyły, są na tę chwilę ograniczone. A nie są to leki tanie. Trzeba więc dobrze zastanowić się, gdzie i jak ich używać, aby pomóc jak największej grupie pacjentów. Dodatkowo trzeba uświadamiać ludziom, że te leki działają w pierwszej fazie choroby, więc ze zgłaszaniem się do lekarzy nie można czekać. Po 7 czy 10 dniach od wystąpienia objawów po prostu nie ma medykamentów, którymi można skutecznie walczyć z powikłaniami COVID-19" - dodał dr Szułdrzyński.

Podkreślił, że to nie z Radą Medyczną uzgadnia się politykę państwa w zakresie walki z epidemią, a jest to tylko ciało doradcze.

"Premier nas wysłuchuje i tyle. Nie dzieje się w tym momencie w Polsce nic, co odbiegałoby od naszych przewidywań. Nie sądzę, aby w najbliższym czasie czekała nas głęboka zmiana polityki państwa w zakresie zwalczania epidemii. (...) Wszystko tak naprawdę omawialiśmy wcześniej. Nasze rekomendacje ws. obowiązku szczepień dla medyków czy nauczycieli są znane" - wyjaśnił ekspert.

W komunikacji Rady z premierem pojawił się także wątek ekonomiczny. Rozmawiano o tym, że trzeba społeczeństwu wyjaśnić zależność między szczepieniami a gospodarką. "Im dłużej bowiem ta epidemia będzie trwała, tym sytuacja ekonomiczna kraju, jak i np. poszczególnych przedsiębiorstw i wielu gospodarstw domowych, będzie gorsza" - dodał dr Szułdrzyński.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!