Partnerzy portalu

Te przepisy muszą się zmienić, by w Polsce spadła liczba osób niedożywionych

- Potrzebujemy zmiany przepisów, by móc pomagać bardziej. Chcemy, żeby w Polsce obowiązywały te same zasady, co w innych krajach UE - apeluje Mikołaj Rykowski, prezes fundacji Wolne Miejsce. Chodzi o przepisy, które pozwalają przyjmować i wydawać produkty po terminie.
  • - Wszystkie kraje Unii Europejskiej mają uwolnione przepisy tyczące się produktów po terminie ważności. Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie ma - przekonuje Mikołaj Rykowski.
  • W Polsce sklepy socjalne znajdują się już w Katowicach, Warszawie, Krakowie czy Tychach. 
  • W sklepie socjalnym zakupy może robić każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej - dotyczy to także osób, które nagle straciły pracę lub z innego powodu nie są w stanie pokryć kosztów życia. 

Według danych Eurostatu ubóstwem zagrożonych jest aż 16,5 proc. dzieci w Polsce; ubóstwo jest z kolei główną przyczyną niedożywienia. Szacuje się, że w Polsce z niedożywieniem zmaga się kilkaset tysięcy dzieci i dorosłych. Jedną z organizacji, która podejmuje walkę z wykluczeniem i niedożywieniem, jest fundacja Wolne Miejsce - organizator wigilii dla samotnych, a także założyciel sklepów socjalnych, w których dostępne są pełnowartościowe artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej, a także ubrania. Produkty te są dostępne w cenie niższej niż ich wartość rynkowa.

Zobacz całą rozmowę, jaka odbyła się z Mikołajem Rykowskim, prezesem fundacji Wolne Miejsce, w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach:

Polska jako jedyna nie uwolniła przepisów dotyczących produktów po terminie ważności

Dziś funkcjonowanie sklepów socjalnych jest możliwe dzięki współpracy fundacji z samorządami, firmami i ludźmi dobrej woli. Jednak, jak twierdzi Mikołaj Rykowski, prezes fundacji Wolne Miejsce, pomoc mogłaby trafiać do znacznie szerszej grupy odbiorców, gdyby w Polsce zmieniły się przepisy dotyczące tego, co można robić z produktami po upłynięciu ich daty ważności.

- Wszystkie kraje Unii Europejskiej mają uwolnione te przepisy. Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie ma - podkreśla Rykowski i dodaje, że nowelizacja ustawy pomogłaby wielu ludziom, dając im możliwość otrzymania produktów żywnościowych za symboliczną opłatą lub za darmo.

- W innych krajach europejskich można przejmować i wydawać towary po terminie, czyli po upłynięciu daty przydatności. W praktyce wiemy przecież, że ani mleko, ani makaron, ani ryż po kilku dniach od skończenia terminu się nie zepsują - mówi Mikołaj Rykowski, prezes fundacji Wolne Miejsce.

Sklepy socjalne działają już teraz w całej Polsce

Przepisy dotyczące produktów po terminie mają przede wszystkim chronić konsumentów. Do tej pory w Polsce nie było potrzeby ich nowelizacji, bo wcześniej taka działalność, jaką prowadzą sklepy socjalne, nie była prowadzona.

- Takie rozwiązanie pomoże wielu firmom, które nie będą musiały już utylizować fajnych rzeczy, z których ktoś inny może jeszcze skorzystać. Innym ważnym aspektem takiego rozwiązania jest to, że w ten sposób chronimy planetę, nie ma produkowania "po nic" - bo zamiast utylizować te produkty, korzystamy z nich - przekonuje Mikołaj Rykowski.

Nowe przepisy musiałyby jednak dokładnie określić, kto i na jakich zasadach z takich produktów może korzystać, by uniknąć sytuacji, w której produkty po terminie pojawiać będą się w zwykłych sklepach.

- To bardzo ważne, bo my choć w nazwie mamy sklep, tak naprawdę jesteśmy punktem pomocy, z którego może skorzystać każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej - podkreśla prezes fundacji Wolne Miejsce.

W Polsce sklepy socjalne znajdują się już w Katowicach, Warszawie, Krakowie czy Tychach. 

Kto i na jakich zasadach może korzystać ze sklepów socjalnych?

W sklepie socjalnym zakupy może robić każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej - dotyczy to także osób, które nagle straciły pracę lub z innego powodu nie są w stanie pokryć kosztów życia.

Część osób trafia tam skierowana przez Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Ci, którzy takiego skierowania nie mają, mogą zgłosić się do fundacji Wolne Miejsce i ta na podstawie rozmowy umożliwia robienie zakupów w swoich sklepach socjalnych. Mogą z nich korzystać także seniorzy.

W każdą sobotę drzwi sklepów socjalnych otwarte są jednak dla każdego - to dzień tak zwanej wyprzedaży wszystkich produktów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!