Partner portalu

Tomasz Kacprzak przewodniczącym rady miejskiej w Łodzi

  • PAP
  • 1 grudnia 2014 - 15:22
Tomasz Kacprzak (PO) został przewodniczącym nowej rady miejskiej w Łodzi. W łódzkiej radzie prawdopodobnie będzie rządzić koalicja PO i SLD, która wspólnie będzie miała 27 na 40 radnych. Wiceprezydentem miasta zostanie najpewniej lider Sojuszu w Łodzi Tomasz Trela.

W 40-osobowym samorządzie miejskim PO ma obecnie 20 radnych, PiS - 13 a SLD - 7. W poniedziałek podczas pierwszego posiedzenie nowej RM w jego uroczystej części radni i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska złożyli ślubowanie. Zdanowska, która wygrała wybory prezydenta w I turze, zaapelowała do radnych, żeby skończyć na tej sali, raz na zawsze, z polityką. "Nie mamy się już o co kłócić" - podkreśliła Zdanowska.

Jak dodała, przed samorządowcami cztery najważniejsze lata w historii Łodzi; wymieniła m.in. rewitalizację, dojazdy do autostrad, budżet obywatelski i małe inwestycje na osiedlach. "Wszystkim nam powinno zależeć, aby jak najszybciej dokończyć przebudowę dworca i inwestycje drogowe wokół Nowego Centrum Łodzi czy dokończyć modernizację Trasy WZ" - podkreśliła.

Czytaj naszą relację na żywo

Zdanowska oceniła, że nie ma chyba nikogo, kto byłby przeciwny, aby wydać prawie 4 miliardy złotych dotacji unijnych "na zmianę jakości życia w mieście, na 21 kluczowych projektów, które już teraz znalazły się w kontrakcie dla regionu".

Prezydent Łodzi podkreśliła także, że dziś zapomina o wielu nieprzyjemnych i niesprawiedliwych - według niej - słowach, które podczas kampanii padły pod jej adresem. "Łodzi potrzeba w tej chwili pokoju, rozwagi, stabilizacji, potrzeba zgody, tego oczekują wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Możemy razem zmieniać i przebudowywać Łódź" - zadeklarowała Zdanowska.

Podczas sesji wybrano także przewodniczącego RM w Łodzi. Jedynym kandydatem na tę funkcję był Tomasz Kacprzak zgłoszony przez klub PO. W głosowaniu uzyskał akceptację wszystkich radnych.

Kacprzak jeszcze przed wyborem mówił, że jest człowiekiem kompromisu. "Będę szukał w pracy rady miejskiej kompromisu, bo tak jak ślubowaliśmy, najważniejsze dla nas jest dobro Łodzi i jej mieszkańców" - mówił. Kacprzak był już przewodniczącym RM przez 5,5 roku, ale w czerwcu ub. roku niespodziewanie został odwołany z tej funkcji, gdy doszło do rozłamu w klubie PO, a następnie wykluczenia z niego kilku radnych.

Wiceprzewodniczącymi RM w obecnej kadencji zostali: Paweł Bliźniuk (PO), Małgorzata Niewiadomska-Cudak (SLD) oraz Krzysztof Stasiak z PiS.

PO prawdopodobnie porozumiała się już z SLD w sprawie zawarcia koalicji w radzie miejskiej. Dzięki takiej koalicji prezydent Zdanowska miałaby za sobą większość w RM, bowiem liczyłaby ona 27 na 40 miejskich radnych.

Szef struktur miejskich Sojuszu Tomasz Trela, który kandydował również w wyborach prezydenta Łodzi, przyznał w poniedziałek, że odbył kilka rozmów z prezydent miasta i wszystkie te spotkania, które dotyczyły przede wszystkim programu, zaczynają mieć pewien punkt styczny.

"Nie wykluczam, że jeżeli dojdzie do kompromisu, czy też porozumienia programowego to będzie współpraca w RM w kadencji 2014-18 między klubami radnych PO i SLD" - powiedział Trela.

Dodał, że jeżeli dojdzie do takiego porozumienia programowego, SLD będzie chciał mieć wpływ na realizację programu i swojego przedstawiciela w ścisłym kierownictwie miasta. Trela przyznał jednocześnie, że nie jest tajemnicą, że to on mógłby objąć fotel jednego z wiceprezydentów Łodzi.

Prawdopodobnie jeszcze w poniedziałek łódzkie władze PO mają wyrazić zgodę na utworzenie koalicji z SLD w łódzkiej RM. Jeżeli tak by się stało, to informacja o koalicji oficjalnie ma zostać ogłoszona we wtorek, a najpóźniej w środę.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!