Partnerzy portalu

Toruń: Blisko 17 tysięcy złotych zebrano podczas kwesty na rzecz cmentarza św. Jerzego

  • PAP
  • 2 listopada 2021 - 12:44
Blisko 17 tysięcy złotych zebrano podczas poniedziałkowej 19. kwesty na rzecz renowacji kolejnych pomników na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Pieniądze z tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną na renowację zabytkowej mogiły rodziny Landgraf.

Tradycyjnie już w Dniu Wszystkich Świętych przez wiele godzin na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu trwała kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Od 2003 r. dzięki wydarzeniu organizowanemu przez Urząd Miasta oraz Towarzystwo Miłośników Torunia udało się zebrać 242 tys. zł. Wyremontowano za te pieniądze 30 nagrobków. W ubiegłym roku, z powodu zamknięcia cmentarzy w związku z pandemią, zbiórka pieniędzy na odnowienie nagrobków odbyła się online. W tym roku cmentarze były otwarte w Dniu Wszystkich Świętych, a mieszkańcy Torunia i goście tłumnie odwiedzali groby swoich bliskich, a także ważnych dla miasta osób.

"Mamy wyniki tegorocznej kwesty! Torunianie wrzucili do puszek prawie 17 tys. złotych! Wielkie brawa. Fundusze zostaną przekazane na renowację kompleksu nagrobnego rodziny Landgraf" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Torunia Michał Zaleski.

Dodał, że serdecznie dziękuje ponad 70 wolontariuszom, którzy kwestowali na cmentarzu św. Jerzego, a także każdemu, kto wspomógł sprawę. "Jesteście wspaniali" - ocenił włodarz miasta.

W poniedziałek w rozmowie z PAP podczas kwesty prezydent Zaleski mówił, że dobrą polską tradycją jest "znalezienie chwili - w Dniu Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym - aby przyjść na miejsce pochówku naszych bliskich, powspominać, spotkać się w gronie rodzinnym i znajomych".

"Wędrując z żoną po uliczkach wielkiej toruńskiej nekropolii - cmentarza św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego - widzimy wielu znajomych, z którymi dzielimy się chwilami refleksji" - mówił Zaleski.

Swoimi przemyśleniami o Dniu Wszystkich Świętych chętnie dzielili się także z reporterem PAP tłumnie odwiedzający od samego rana nekropolię mieszkańcy miasta.

"Tą tradycją wyróżniamy się wśród narodów Europy. My akurat nie mamy grobów bliskich na tym cmentarzu. Przyszliśmy jednak z dziećmi, aby sprzątnąć niektóre groby, postawić znicze i kwiaty tam, gdzie ich nie ma. Jest to dla nas także rodzaj spaceru i miłego, mądrego spędzania czasu w gronie rodzinnym. To piękny cmentarz i warto o niego zadbać, więc wszystkie pieniądze zebrane podczas kwesty na pewno się przydadzą" - powiedział PAP Radomir Osiński.

Małgorzata Lewandowska przyznała, że zawsze będąc na cmentarzu stawia także lampkę tam, gdzie nikt nie może już odwiedzić grobu swojego przodka. "To światełko należy się każdemu" - wskazała.

Nagrobek rodziny Landgraf, który zostanie odnowiony ze środków z tegorocznej kwesty, wyróżnia się oryginalną architekturą.

"Są tu kolumny doryckie, ozdobniki w postaci aniołków z instrumentami muzycznymi, co mogłoby wskazywać, że rodzina tam pochowana była jakoś związana z życiem muzycznym miasta. O rodzinie wiemy tyle, że pochodziła z okolic Poznania, a do Torunia przybyła w XIX w. Na pewno jej członkowie byli w Toruniu kupcami, zajmowali się handlem, wspierali też zbór ewangelicki, do którego należeli. Nie mamy o nich zbyt wiele wiadomości, natomiast zdecydowaliśmy się odnowić właśnie ten nagrobek, gdyż jest on bardzo ciekawy architektonicznie i nietypowy" - wyjaśniła Małgorzata Litwin z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

Na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu spoczywają m.in. pionierka pedagogiki specjalnej w Polsce Wanda Szuman, kurierka Komendy Głównej AK gen. Elżbieta Zawacka ps. Zo, rektor UMK Sławomir Kalembka, astronom Wilhelmina Iwanowska, a także sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Lech Morawski. Nekropolia istnieje od 1811 roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!