Partnerzy portalu

Toruń: Michał Zaleski zaprzysiężony na prezydenta

W czwartek (22 listopada) na pierwszej sesji rady miasta Michał Zaleski został zaprzysiężony na prezydenta Torunia.
  • Wybrany po raz piąty na prezydenta Torunia Michał Zaleski w czwartek na pierwszej sesji rady miasta, złożył ślubowanie.
  • Zadeklarował, że uczyni wszystko, aby rozpoczynająca się kadencja samorządowa okazała się dla Torunia czasem sukcesu.
  • Zapewnił, że radni bez względu na przynależność klubową czy doświadczenie samorządowe i zawodowe, znajdą w nim partnera, sprzymierzeńca we wszystkich wartościowych i ważnych dla miasta propozycjach.

Uroczysta sesja rady miasta odbywała się w Ratuszu Staromiejskim. Wcześniej ślubowanie złożyli nowi radni.

"Uczynię wszystko, żeby kolejna - tym razem pięcioletnia kadencja - okazała się dla Torunia czasem sukcesu - na miarę potrzeb i oczekiwań nas - mieszkańców Torunia. Paniom i panom radnym przekazuję słowa szacunku za zaufanie okazane przez wyborców" - podkreślił Zaleski, który startujący z własnego komitetu został wybrany na prezydenta miasta w pierwszej turze zdobywając 55,4 proc. głosów.

Wskazał, że będzie bardzo poważnie traktował wzruszające i podniosłe słowa ślubowania, ponieważ - w jego ocenie - z tego znają go już torunianie.

Zapewnił, że radni bez względu na przynależność klubową czy doświadczenie samorządowe i zawodowe, znajdą w nim partnera, sprzymierzeńca we wszystkich wartościowych i ważnych dla miasta propozycjach.

Czytaj też: Michał Zaleski o kończącej się kadencji samorządu

W swoim przemówieniu Zaleski mówił o wyzwaniach, które czekają Toruń w kolejnej kadencji m.in. spięciu sieci dróg rowerowych, inwestycjach w infrastrukturę drogową oraz mieszkalną, wsparciu sportu zawodowego, a także rewitalizacji zabytków toruńskiego Starego Miasta, wpisanego - od 1997 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

"Moje życie zawodowe przez ostatnie 16 lat, to nieustanna obecność wśród torunian. To obecność, do której inspiracją było czasami dzień dobry na ulicy. Często było to zaproszenie na uroczystość czy wydarzenie, bo zawsze starałem się na takie odpowiadać. Nie ma rzeczy ważniejszej, niż wiedzieć, jakie są oczekiwania mieszkańców naszego miasta" - podkreślił Zaleski.

Wspomniał także o potrzebach osób starszych - seniorów, którzy mają w mieście znaleźć swoje miejsce w klubach aktywności. Będą one powstawały na poszczególnych osiedlach. Dodał, że wszystkie działania, które będzie podejmował są wyrazem jego miłości do Torunia.

Uroczysta część pierwszej sesji w Ratuszu Staromiejskim zakończyła się po godzinie 11. Obrady kontynuowane będą w sali obrad rady miasta w budynku Urzędu Miasta od godziny 13. Wtedy wybrany zostanie przewodniczący rady. Z informacji wynika, że ma nim zostać ponownie Marcin Czyżniewski z klubu prezydenta Zaleskiego.

Zaleski rządzi miastem od 2002 r., wygrywając za każdym razem wybory jako kandydat niezależny. W latach 1994-1998 i 1998-2002 zasiadał w radzie Torunia z ramienia SLD. Dwukrotnie był też kandydatem lewicy na prezydenta miasta (zanim wprowadzono na to stanowisko wybory bezpośrednie) jednak bez powodzenia. Zanim został prezydentem miasta przez 16 lat był prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu.

Wybory do toruńskiej rady miasta wygrała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 10 mandatów. 8 miejsc w radzie zajmą przedstawiciele komitetu prezydenta miasta, a 6 z Prawa i Sprawiedliwości. 1 mandat wywalczył lokalny komitet My Toruń.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!