Partnerzy portalu

Trzaskowski: Chcemy bronić samorządów, którym rząd chce odbierać kompetencje

Rządzący chcą centralizować władzę i chcą doprowadzić do tego, by samorządom zabierać pieniądze, zabierać nam prerogatywy. Dlatego jesteśmy razem. Chcemy bronić samorządów, którym rządzący chcą odbierać kompetencje - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiając zarząd samorządowego Stowarzyszenia Ruch Wspólna Polska.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zależy nam przede wszystkim, żeby walczyć o silny samorząd, żeby decyzje były podejmowane jak najbliżej obywateli - powiedział Rafał Trzaskowski.
  • Dzisiaj rządzący chcą centralizować władzę i chcą doprowadzić do tego, by samorządom zabierać pieniądze, zabierać nam prerogatywy. Dlatego jesteśmy razem - zaznaczył.
  • Innym celem powołania stowarzyszenia jest wzmocnienie opozycji. Dzisiaj musimy być wszyscy razem - podkreślał.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wystąpił na konferencji w Poznaniu w towarzystwie kilkunastu działaczy samorządowych, którzy mają tworzyć zarząd samorządowego Stowarzyszenia Ruch Wspólna Polska.

Trzaskowski zwracał uwagę, że stowarzyszenie jest "częścią znacznie szerszego Ruchu Wspólna Polska". Do ruchu, jak mówił, należy 20 tysięcy osób, natomiast stowarzyszenie ma grupować samorządowców.

"Zależy nam przede wszystkim, żeby walczyć o silny samorząd, żeby decyzje były podejmowane jak najbliżej obywateli. Dzisiaj rządzący chcą centralizować władzę i chcą doprowadzić do tego, by samorządom zabierać pieniądze, zabierać nam prerogatywy. Dlatego jesteśmy razem" - mówił prezydent Warszawy, a zarazem lider stowarzyszenia.

Innym celem powołania stowarzyszenia, mówił Trzaskowski, jest wzmocnienie opozycji. "Dzisiaj musimy być wszyscy razem" - podkreślał.

Przekonywał, że powołanie stowarzyszenia nie koliduje z interesami PO, której on jest wiceprzewodniczącym. "Uważam, że bez silnej Platformy Obywatelskiej nie wygramy wyborów z PiS. Uważam jednak, że porozumienie na opozycji musi być jak najszersze" - mówił Trzaskowski. "Nie wygramy wyborów bez PO, ale nie wygramy ich bez otwarcia się na nowe środowiska" - przekonywał.

Na konferencji wystąpiła też prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Powiedziała, że choć jest członkiem władz Nowej Lewicy, zdecydowała się przystąpić do zarządu stowarzyszenia RWP, bo ma ono charakter ponadpartyjny i jego celem jest walka o interesy samorządu. "Musimy współpracować ze sobą i szukać porozumienia, to dzisiejsze spotkanie ma być początkiem drogi ku porozumieniu o stronie opozycji" - zaznaczyła.

Trzaskowski był też pytany o ewentualny powrót Donalda Tuska na stanowisko szefa PO.

"Wszystkie ręce na pokład. Oczywiście, jeśli Donald Tusk będzie chciał wspierać opozycję, jeżeli będzie chciał nam pomagać w tym, żebyśmy byli silniejsi, to należy się z tego cieszyć. Natomiast na razie mamy mnóstwo szumu medialnego, na razie nie ma żadnych faktów. Przewodniczącym PO jest Borys Budka, ja jestem lojalny wobec swojego przewodniczącego" - podkreślał Trzaskowski.

"Jeżeli potwierdzą się doniesienia, że Borys Budka nosi się z zamiarem rezygnacji, będziemy mieli do czynienia z zupełnie nową rzeczywistością, oczekuję, że będziemy wtedy mieli jasne deklaracje co do aspiracji Donalda Tuska" - dodał.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!