Partnerzy portalu

Trzeba uzawodowić opiekę nad niepełnosprawnymi

  • newseria.pl
  • 4 października 2012 - 11:12 | Aktualizacja: 4 października 2012 - 17:25
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania zamierza uzawodowić opiekę nad osobami zależnymi, czyli niepełnosprawnymi i chorymi.

– System wsparcia, który obecnie istnieje, jest niewystarczający. I to widzimy wszyscy bardzo jaskrawo – mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania.

Problem dotyczy przede wszystkim kobiet, ponieważ to one najczęściej zajmują się osobami zależnymi. Rezygnując z pracy, by poświęcić się opiece nad innymi, nie mają prawa do emerytury. Takie osoby nie mają też prawa do urlopu i nie mogą też dorabiać.

Czytaj też: Nowe trendy w pomocy społecznej

– Obecnie osoby zajmujące się osobami zależnymi, odbierają świadczenia, zasiłki, które pozwalają im uzyskać jakieś środki finansowe na tę opiekę. W nowym rozwiązaniu, nawet gdyby to były te same pieniądze albo niewiele większe, inna byłaby filozofia ich otrzymywania. Czym innym jest pensja z odprowadzaną składką emerytalną, która daje człowiekowi godność. A czym innym jest zasiłek, po który się idzie jako petent – uważa Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Dlatego rozwiązaniem ma być uzawodowienie opieki nad osobami zależnymi.

– To oznacza zmianę w ogóle filozofii, zmianę podejścia do całego systemu opieki nad takimi osobami – przekonuje pełnomocniczka.

Zaznacza, że prace nad zmianą systemu dopiero się rozpoczynają, na konkretne rozwiązania trzeba więc poczekać. Według Badania Stanu Zdrowia pod koniec 2009 roku prawne orzeczenie o niepełnosprawności lub równoważne posiadało prawie 4,2 mln Polaków.

Z danych Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wynika, że obecność w gospodarstwie domowym osoby niepełnosprawnej zwiększa ryzyko zagrożenia ubóstwem. Wyraźnie wyższy od przeciętnego jest wskaźnik zagrożenia ubóstwem w rodzinach z niepełnosprawnymi dziećmi.

W 2005 roku wskaźnik ten w rodzinach z przynajmniej jednym dzieckiem niepełnosprawnym do lat 16, posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności, wynosił niemal 18 proc.

KOMENTARZE1

  • emeryt 2012-10-04 15:29:03
    NIEPEŁNOSPRAWNI PYTAJĄ !!! GDZIE PANI BYŁA DOTYCHCZAS???? PODOBNIE JAK " BUFETOWA" --GRONKIEWICZ !!! W samej Warszawie ; gdzie sa podjazdy na Dworcu centralnym , gdzie sa podjazdy / windy / na stacjach metra --- . Na POLACH MOKOTOWSKICH --- podobno brakło KA...SY !! NA WINDY I SCHODY RUCHOME !!! Pozdrawiam władze stolicy i Mokotowa --, korzystające z tego środka lomunikacji miejskiej !!!!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!