Partner portalu

Trzech wygranych, jeden przegrany w wyborach samorządowych

  • PAP
  • 23 listopada 2014 - 16:35
Trzech wygranych i jeden główny przegrany - tak wyniki wyborów samorządowych komentuje ekspert ds. marketingu politycznego dr hab. Norbert Maliszewski.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało procentowo, a mandatowo Platforma Obywatelska. Na trzecim miejscu z bardzo dobrym wynikiem Polskie Stronnictwo Ludowe, daleko w tyle pozostało SLD.

„Największy sukces odniosło PSL z tego względu, że ma dwa razy więcej mandatów niż w 2010 roku” - podkreśla Maliszewski. Zdaniem eksperta, Platforma też ma co świętować, bo ma najwięcej mandatów i może współrządzić w 15 województwach. PiS także ma z czego się cieszyć, bo procentowo uzyskał najwięcej głosów w Polsce w tych wyborach. Głównym przegranym - w ocenie Maliszewskiego - jest lewica, ponieważ otrzymała trzy razy mniej mandatów niż 4 lata temu.

Wyniki wyborów kwestionuje PiS. Prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział już na 13 grudnia demonstrację w sprawie liczenia głosów. Takie działania nie dziwią eksperta zajmującego się zachowaniami politycznymi. Jak podkreśla Maliszewski, PiS-owi zależy, żeby zrobić w Polsce drugie Węgry, a Jarosław Kaczyński chce być drugim Orbanem, który budował swoje poparcie na protestach społecznych. Ekspert tłumaczy, że jest to gra na niską frekwencję w przyszłych wyborach, dlatego, że wyborcy PiS są zmobilizowani.

„Po trzecie Prawo i Sprawiedliwość ma władzę tylko w jednym sejmiku, a liczyło na więcej. więc warto zbijać ten wynik, żeby mobilizować swoich wyborców” - komentuje Norbert Maliszewski. Zdaniem specjalisty, sam sposób przeprowadzenia wyborów był rzetelny, więc są one wiarygodne, choć - jak przyznaje - sposób liczenia głosów i ich podawania był kompromitujący.

Zgodnie z ogłoszonymi wczoraj późnym wieczorem wynikami wyborów najwięcej mandatów w sejmikach wojewódzkich zdobyła Platforma Obywatelska - 179. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało ich 171, Polskie Stronnictwo Ludowe - 157, a Sojusz Lewicy Demokratycznej-Lewica Razem - 28 mandatów. PO uzyskała najwięcej mandatów, choć procentowo ustępuje PiS-owi. Na PO oddano w wyborach do sejmików 26,36 procent ważnych głosów, a na PiS 26,85 procent. PSL zdobyło 23,68 procent głosów, a SLD-Lewica Razem 8,78 procent.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!