Polacy upodobali sobie fotowoltaikę. Mało kto wie, że może być zawodna

Obecnie w Polsce jest już 1,2 mln przydomowych instalacji fotowoltaicznych, na ogół montowanych na dachach (fot. pixabay)
Dofinansowanie na przydomową fotowoltaikę z kolejnej edycji programu „Mój Prąd” rozchodzą się jak świeże bułeczki. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z kilku poważnych zagrożeń, jakie czekają na tych, którzy zdecydują się założyć taką instalację.
- Zagrożenie numer jeden wiąże się z tym, że wtedy, gdy przydomowe instalacje fotowoltaiczne mogą produkować najwięcej prądu, czyli w bardzo słoneczne dni, to wówczas mogą się wyłączać i go nie wytwarzać. To w Polsce coraz częstsze, nasilające się zjawisko.
- Zagrożenie numer dwa to ryzyko, że nie dostaniemy zgody na przyłączenie naszej instalacji do sieci. Takie przypadki mają już miejsce. Bo choć teoretycznie operator sieci ma obowiązek ją przyłączyć, to nie w każdym przypadku musi się z tego obowiązku wywiązywać.
- Trzeba też dobrze policzyć, czy faktycznie inwestycja w instalację fotowoltaiczną nam się opłaci. Szczególnie wtedy, gdy kupujemy ją z kredytu, który dziś jest bardzo drogi.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE18
-
CzaT
2023-09-07 20:35:02
Statystycznie, bo teraz już można na nią się powołać po tych kilku latach, zaczyna się podobny problem jaki trenowali już u siebie zarówno Austriacy jak i Niemcy. Fotowoltaika przy braku zmian równoległych w infrastrukturze energetycznej sprawdza się bardziej w miastach niż na wsiach, gdzie na co dr... rozwiń
-
123
2023-06-13 17:37:27
U nas większość liczy że na PV zrobi "deal od live"-ludzie zrozumcie, że taka instalacja ma sens kiedy w letni dzień masz spore zużycie energii!!Np.klima w sklepie, chłodnie itp.no albo chociaż w sezonie grzewczym grzanie prądem(choć wtedy tak średnio bo wiadomo -w nocy dupa)a i tak nigdy ... rozwiń
-
Kuba
2023-06-13 10:58:47
NIGDY WIĘCEJ PANELI, od 4 lat mam panele na dachu zakupione w programie preferencyjnym i kompensacja inwestycji to 10 -12 rok, nie licząc przeglądów co roku, kosztów mycia paneli i wymiany bezpieczników / warystorów /