Partnerzy portalu

Tusk: organizatorzy Marszu Niepodległości będą szli w marszu wstydu

  • PAP
  • 29 października 2021 - 14:12
Uważam, że organizatorzy Marszu Niepodległości - Robert Bąkiewicz, jego ideowi pobratymcy i koledzy, tak naprawdę 11 listopada będą szli w marszu wstydu - powiedział w piątek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W piątek Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy decyzję wojewody mazowieckiego o uchyleniu rejestracji zgromadzenia cyklicznego Marsz Niepodległości. Po tej informacji szef stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował, że mimo to przemarsz 11 listopada odbędzie się planową trasą w Warszawie.

"Ja uważam, że ci, którzy są organizatorami tego marszu - pan Bąkiewicz, jego ideowi pobratymcy i koledzy, oni tak naprawdę będą szli w marszu wstydu" - skomentował Tusk na piątkowej konferencji prasowej.

Jak dodał, "myśli i pozytywne emocje wszystkich przyzwoitych Polek i Polaków będą przy pani Wandzie (Traczyk-Stawskiej) i innych bohaterach powstania (warszawskiego), a nie przy tych ludziach, którzy na naszych oczach zmieniają polski patriotyzm na bardziej brutalną wersję polskiego nacjonalizmu".

Decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji na kolejne 3 lata zgromadzenia cyklicznego Marsz Niepodległości Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w środę, uwzględniając odwołanie warszawskiego ratusza w tej sprawie. Sędzia Andrzej Sterkowicz uzasadniając to postanowienie podkreślił, że zgodnie z przepisami o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń można zwrócić się, jeżeli zgromadzenia są organizowane przez tego samego organizatora, co najmniej raz w roku przez ostatnie trzy lata. Sędzia przypomniał, że prezydent Warszawy w 2020 r. wydał decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości, którą podtrzymały sąd dwóch instancji. Dlatego, według sądu okręgowego, marsz z 2020 r. miał charakter nielegalny. W konsekwencji ubiegłoroczny marsz nie był wydarzeniem, które uprawnia do zezwolenia na organizację zgromadzenia o charakterze cyklicznym.

Na tę decyzję zażalenia złożyli wojewoda i organizator Marszu Niepodległości.

Od 2011 organizatorem Marszu Niepodległości jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Zgodnie z deklaracją organizatorów Marsz jest elementem świętowania obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada oraz demonstracją przywiązania do polskiej tradycji i patriotyzmu. Przeciwnicy marszu zarzucają mu promowanie faszyzmu i antysemityzmu, a także rasizmu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!