Partnerzy portalu

Tusk: to Kaczyński, Morawiecki i PiS nakładają miliony euro kar na Polskę

  • PAP
  • 29 października 2021 - 14:27
To Kaczyński, Morawiecki i PiS nakładają każdego dnia miliony euro kar na Polskę; jest czas, żeby się z tego wycofać. Ale oni środków dla siebie, dla władzy, mają wystarczająco dużo - powiedział w piątek przewodniczący PO Donald Tusk, pytany o kary nałożone na Polskę przez TSUE.

Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał w środę Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów. Z kolei 20 września TSUE nałożył na nasz kraj karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

O kolejną karę finansową nałożoną na Polskę oraz o to, czy wierzy, że tę sprawę uda się jeszcze w tym roku załatwić, co ma też związek z uruchomienie środków dla Polski z Funduszu Odbudowy, Tusk został zapytany przez PAP podczas piątkowej konferencji prasowej.

W odpowiedzi lider PO przekonywał, że "to (prezes PiS Jarosław) Kaczyński, (premier Mateusz) Morawiecki i PiS nakładają kary na Polskę, a także, że środków dla siebie obecne władze mają wystarczająco dużo". "Widzieliście państwo wszyscy tę rozkoszną twarz posła (PiS Marka) Suskiego, mój ulubiony przedmiot europejskich komentarzy, i pan Suski powiedział: +co to jest milion euro dziennie+. Przecież on za to nie płaci, my się na to zrzucamy" - powiedział Tusk.

Przewodniczący PO przyznał, że nie jest w stanie zrozumieć takiej postawy, zwłaszcza po wcześniejszych deklaracjach w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. "Bo widać było, że i presja społeczna, presja środowisk sędziowskich, presja Unii Europejskiej, to wszystko spowodowało, że i Kaczyński, i Morawiecki publicznie w Parlamencie Europejskim, w wywiadach prasowych powiedzieli +tak jest, wycofujemy się z Izby Dyscyplinarnej+" - przypomniał.

Według niego wtedy "to był jakiś sukces nas wszystkich, i była realna szansa, e przynajmniej w części tych złowrogich zmian, jakie PiS proponował w wymiarze sprawiedliwości, uda się zastopować i oprócz tego dostaniemy my, Polacy, pieniądze" z UE. "Nie mam pojęcia, co takiego się stało, że po tych słowach i deklaracjach nie poszły konsekwencje i nie zdarzyło się to, na co wszyscy czekaliśmy" - zaznaczył.

Odnosząc się do głównego tematu jego piątkowej konferencji "o braku pieniędzy i drożyźnie" w związku z wysoką inflacją Tusk powiedział: "Kaczyński mówi, że nie zgodzi się na obniżenie VAT-u czy akcyzy, czy nie zgodzi się na obniżenie cen paliwa, bo władza potrzebuje więcej pieniędzy. A równocześnie lekką ręką mamy płacić miliony euro tygodniowo tych kar (Komisji Europejskiej - PAP)".

"Jestem dzisiaj taki przejęty, bo obawiam się, że ta niekompetencja przeradza się w taką skrajną nieodpowiedzialność" - mówił. "Oni po prostu środków dla siebie, dla władzy mają wystarczająco dużo. Oni naprawdę zachowują się tak, jak ta włada kiedyś , która zawsze sama się jakoś wyżywi, która kompletnie nie przejmuję się konsekwencjami swoich zaniechać, czasami swojej głupoty, czasami swojego cynizmu, konsekwencjami bolesnymi dla ludzi" - ocenił.

Dlatego - jak mówił - "to PiS nakłada te kary na Polskę". "Wszyscy wiemy, jakie są umowy, jakie są zobowiązania, jak brzmią traktaty (UE), te procedury trwają długo. Było sto okazji, żeby wycofać się z tych bardzo złych dla Polski decyzji, których konsekwencją są kary" - podkreślił.

"To Kaczyński, Morawiecki i PiS nakładają każdego dnia miliony euro kar dla Polaków. I jest czas, żeby w każdej chwili się z tego wycofać. I nawet ja przestałem rozumieć, ja ekspert od Kaczyńskiego; ten ciąg zdarzeń jest dla mnie tajemnicą" - powiedział Tusk.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!