Partnerzy portalu

UdSC: w ostatnim miesiącu wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło niemal tysiąc cudzoziemców

  • PAP
  • 16 listopada 2021 - 15:00
W październiku wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło prawie tysiąc cudzoziemców - przekazał PAP rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. Dodał, że w większości byli to obywatele Białorusi oraz Iraku.

Z informacji przekazanych przez UdSC wynika, że w sumie od początku roku o status uchodźcy ubiegało się dotychczas 6,1 tys. osób. W październiku o przyznanie ochrony międzynarodowej najczęściej wnioskowali obywatele Białorusi - 375 osób oraz Iraku - 320 osób.

"Łącznie w tym roku najwięcej wniosków uchodźczych złożyli natomiast obywatele: Białorusi - 1,8 tys. osób, Afganistanu - 1,7 tys. osób, Rosji - 800 osób oraz Iraku - 800 osób" - poinformował PAP Jakub Dudziak z UdSC.

Urząd poinformował ponadto, że do końca października decyzje o przyznaniu ochrony międzynarodowej otrzymało 1,6 tys. cudzoziemców. Byli to głównie obywatele Białorusi - 870 osób oraz Afganistanu - 560 osób. Ci ostatni to ewakuowani w sierpniu współpracownicy polskiego wojska i dyplomacji.

"Decyzje negatywne otrzymało tysiąc obcokrajowców, w większości obywatele Rosji - 540 osób. Postępowania dotyczące 770 cudzoziemców zakończyły się natomiast umorzeniem" - przekazał Dudziak. Dodał, że sprawy są umarzane m.in. w sytuacji, gdy cudzoziemiec opuścił Polskę przed wydaniem decyzji.

Urząd do Spraw Cudzoziemców przypomniał ponadto, że cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej - w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej - jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Wobec danej osoby nie mogą przy tym występować okoliczności wskazujące, że może np. stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Obejmuje ona m.in. możliwość zakwaterowania z wyżywieniem w ośrodku dla cudzoziemców, opiekę medyczną, naukę języka polskiego lub wsparcie finansowe na pokrycie kosztów pobytu w kraju.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!