Partner portalu

Ulewy w Małopolsce. Brak "poważnych" interwencji

W Małopolsce, w związku z intensywnymi opadami, obowiązuje trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego – poinformowało wieczorem województwo małopolskie. Na godz. 20. zaplanowano spotkanie wojewody z przedstawicielami służb.

Jak podał urząd, do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego nie wpłynęła żadna informacja o podtopieniach i stratach, spowodowanych opadami deszczu. Straż pożarna w ciągu ostatnich 12 godzin interweniowała 90 razy (zalane piwnice, powalone drzewa, przepusty), ale nie były to "poważne wydarzenia".

W Małopolsce pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w Oświęcimiu (ze względu na stałe podnoszenie się poziomu wód w rzekach Soła i Wisła oraz przekroczenie stanów ostrzegawczych), w powiecie Nowy Targ, w gminie Bobowa w powiecie Gorlice, w gminie Iwkowa w powiecie limanowskim, w gminie Skawina, w gminie Ciężkowice w powiecie tarnowskim. Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w Nowym Sączu.

Stany alarmowe przekroczone są na trzech stacjach, ostrzegawcze na 20.

We wszystkich zbiornikach wodnych województwa małopolskiego zachowana jest wymagana rezerwa powodziowa.

W związku z tym, że deszcz nie ustaje, na godz. 20. w czwartek zaplanowano spotkanie wojewody małopolskiego z przedstawicielami służb i instytucji odpowiedzialnych za analizę bieżącej sytuacji pogodowej oraz działania podejmowane w związku z intensywnymi opadami deszczu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydał ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia o intensywnych opadach deszczu oraz ostrzeżenie trzeciego stopnia o możliwym wezbraniu wód z przekroczeniem stanów alarmowych - z prawdopodobieństwem 90 proc. dla zlewni: Skawy, Raby, Dunajca i Ropy.

IMGW w Krakowie prognozuje ciągłe opady deszczu w nocy - do 25 mm. W piątek opady powinny zanikać. W nocy z piątku na sobotę prognozuje się dalsze wystąpienie opadów deszczu, ale już nie tak intensywnych; wysokość opadów może osiągać 25 mm. W sobotę prognozuje się opady do 20 mm. wysokości. Mogą wystąpić lokalne podtopienia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!