Partnerzy portalu

Umorzono sprawę wyniesienia kart do głosowania w Giżycku

  • PAP/KM
  • Opublikowano: 13 grudnia 2019 - 14:58 | Zaktualizowano: 13 grudnia 2019 - 15:04
Prokuratura Rejonowa w Giżycku umorzyła dochodzenie w sprawie wyniesienia przez jednego z wyborców kart do głosowania poza lokal obwodowej komisji wyborczej. Do zdarzenia doszło podczas ostatnich wyborów parlamentarnych.

Jak poinformował w piątek prokurator rejonowy w Giżycku Grzegorz Ryński, postępowanie w tej sprawie umorzono wobec stwierdzenia znikomej społecznej szkodliwości czynu.

Dochodzenie dotyczyło wyniesienia przez jednego z wyborców otrzymanych w komisji kart do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu oraz nieuprawnionego posiadania tych kart poza lokalem wyborczym.

Do zdarzenia doszło 13 października w obwodowej komisji w Giżycku. Jeden z głosujących, po otrzymaniu przysługujących mu kart do głosowania, wyniósł je na zewnątrz. Wezwano policję, która interweniowała.

Mężczyzna tłumaczył potem, że bardzo się śpieszył, a nie mógł znaleźć wolnego długopisu, ponieważ w lokalu było pełno głosujących. Dlatego - jak mówił - poszedł na chwilę do samochodu, wypełnił tam karty do głosowania i wrócił, żeby wrzucić je do urny. Ostatecznie jednak nie zagłosował, bo funkcjonariusze zatrzymali jego karty w związku z podejrzeniem przestępstwa.

Giżycka prokuratura ustaliła, że takie były rzeczywiste powody i okoliczności tego zdarzenia. Potwierdziły to zapisy monitoringu i zeznania przesłuchanych świadków.

Dlatego śledczy uznali, że doszło co prawda do tzw. zachowania zabronionego, ale miało ono znikomą szkodliwość. W ich ocenie, przepis zakazujący wynoszenia kart do głosowania ma na celu przeciwdziałanie tzw. handlowaniu głosami.

Zgodnie z art. 497a Kodeksu wyborczego, za wyniesienie karty do głosowania poza lokal wyborczy w dniu wyborów grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!