Partnerzy portalu

Urzędnik z Kłobucka i dwaj przedsiębiorcy zatrzymani ws. ustawiania przetargów

Śląscy policjanci zatrzymali naczelnika wydziału w jednym z urzędów w Kłobucku, który miał w taki sposób ustawać przetargi, by zamówienia trafiały do zaprzyjaźnionych przedsiębiorców. Wraz z nim zatrzymano dwóch biznesmenów, którym zlecano prace.

Postępowanie dotyczące przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez naczelnika prowadzą policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Katowicach. Według ich ustaleń w ramach nieuczciwych przetargów od 2021 do 2022 r. zlecono prace za ok. 400 tys. zł.

W poniedziałek śląscy policjanci zatrzymali naczelnika wydziału jednego z urzędów w Kłobucku oraz dwóch przedsiębiorców z powiatu częstochowskiego i kłobuckiego. Zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, która nadzoruje śledztwo, gdzie usłyszeli łącznie osiem zarzutów korupcyjnych.

"Zarzuty związane są między innymi z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków służbowych przez naczelnika wydziału kłobuckiego urzędu, który prowadził sprawy dotyczące zamówień publicznych. 'Dbał' przy tym o to, aby zamówienia trafiały do ściśle określonych przedsiębiorców. Reprezentując urząd, w którym kierował jednym z wydziałów, zawarł z tymi osobami w latach 2021-2022 umowy na wykonanie różnych zadań publicznych, wycenionych na około 400 tysięcy złotych" - podał zespół prasowy śląskiej policji.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował dozory policyjne i poręczenia majątkowe po 25 tys. zł, a naczelnika dodatkowo zawiesił w czynnościach służbowych. Podejrzanym grozi kara do 10 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar i grzywien prowadzący śledztwo zajęli tymczasowo majątki należące do podejrzanych w łącznej kwocie blisko pół miliona złotych.

"To dopiero pierwsza realizacja w prowadzonej sprawie, którą śledczy określają jako rozwojową, planując już kolejne zatrzymania" - zaznaczają policjanci.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!