Partnerzy portalu

W Częstochowie otwarto plenerową wystawę poświęconą uroczystościom milenijnym

  • PAP
  • 21 maja 2021 - 14:07
Zdjęcia z archiwów państwowych i kościelnych, agencji prasowych, lokalnych placówek muzealnych oraz ze zbiorów prywatnych składają się na otwartą w piątek w Częstochowie plenerową wystawę IPN pt. „Walka o duszę narodu. Wokół obchodów Milenium i Tysiąclecia Państwa Polskiego 1956–1966/1967”.

Fotografie, na których uwieczniono wydarzenia sprzed lat są prezentowane przed Bazyliką Archikatedralną pw. Świętej Rodziny w Częstochowie na 30 panelach, połączonych w dziesięć wolnostojących kubików.

Uczestniczący w uroczystości otwarcia wystawy prezes IPN Jarosław Szarek przypomniał ważne społeczne protesty, które w latach PRL prowadziły Polskę do wolności - Czerwiec '56, Marzec '68, bunty robotnicze z 1970 i 1976 r.

"One wszystkie prowadziły do wielkiego zrywu - lata 1980 r., z którego wyrosła Solidarność. Ale gdzieś, myślę, w tej opowieści zapominamy o jednym, jeżeli nie najistotniejszym elemencie tych zmagań - o uroczystościach milenijnych, o uroczystościach tysiąclecia chrztu Polski, które były - tak jak wystawa zatytułowana - walką o duszę narodu. Tak te uroczystości określali rządzący w tym czasie Polską. Powiedzieli wprost, że rok 1966 to ten moment, kiedy rozegra się walka o duszę narodu" - powiedział prezes.

Jak ocenił, uroczystości milenijne były wielkim zwycięstwem, także osobistym, prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. "Jego droga do uroczystości milenijnych była długa, bo prowadziła przez lata uwięzienia" - dodał Szarek. Przypomniał, że jasnogórskie uroczystości z 3 maja 1966 r. zgromadziły rzesze Polaków.

"To o mury Jasnej Góry rozbiła się materialistyczna ideologia systemu komunistycznego. To uroczystości milenijne pokazały siłę ducha i zwycięstwo tego ducha ponad materią" - powiedział prezes IPN Szarek, który ocenił, bez tego wydarzenia i kard. Wyszyńskiego nie doszłoby do kolejnych - także wyboru Jana Pawła II na papieża ani do przemian z lat 80. i odzyskania wolności.

W otwarciu wystawy, poza prezesem IPN wzięli udział także: autorki ekspozycji i inni pracownicy Instytutu, przedstawiciele Kościoła i lokalnych władz.

Obchody milenijne rozpoczęły się 14 kwietnia 1966 r. - tysiąc lat od symbolicznej daty przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Kulminacyjnym punktem uroczystości była odprawiona 3 maja uroczysta suma pontyfikalna odprawiona na wałach klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze. Wzięło w niej udział kilkaset tysięcy wiernych, zgromadzonych na błoniach przed klasztorem.

Wystawa, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, poświęcona jest realizowanemu przez Kościół w latach 1956-1966 programowi obchodów Milenium Chrztu Polskiego oraz odbywającym się niemalże równolegle państwowym obchodom rocznicy Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Ekspozycja ukazuje główne uroczystości kościelne organizowane w kraju i na obczyźnie, ich przebieg, zaangażowanie i zainteresowanie społeczeństwa oraz nieocenioną rolę prymasa Stefana Wyszyńskiego. Z tymi wydarzeniami zestawia "konkurencyjne" działania aparatu państwa mające na celu przede wszystkim utrudnienie oraz przyćmienie obchodów religijnych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!