Partnerzy portalu

W czterech dolnośląskich miastach otwarto punkty pomocy dzieciom i młodzieży

  • PAP/KO
  • Opublikowano: 30 maja 2023 - 12:46
Na Dolnym Śląsku ruszyły cztery punkty pomocy dzieciom i młodzieży doświadczającym przemocy. Bedą udzielać bezpłatnych konsultacjach psychologicznych. Punkty działają we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze i w Wałbrzychu.
  • Pomoc oferowana dzieciom i młodzieży będzie miała charakter interwencyjny: zakłada objęcie dziecka i rodzica/opiekuna wsparciem w wymiarze 4 godzin konsultacji psychologicznych.
  • Projekt realizuje samorząd woj. dolnośląskiego wspólnie z Fundacją Non Licet. 
  • Aby skorzystać z pomocy, wystarczy mieszkać w woj. dolnośląskim - nie trzeba być ubezpieczonym.

"Otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń dotyczących krzywdzenia dzieci. Coraz częściej zgłaszają się do nas również rodzice dzieci znajdujących się w kryzysie. Bardzo często są to osoby spoza Wrocławia, z mniejszych miejscowości województwa dolnośląskiego. Swoje podejrzenia i obawy zgłasza do nas również coraz większa liczba świadków: nauczyciele, sąsiedzi dostrzegają symptomy przemocy w swoim otoczeniu i decydują się na nie zareagować. W związku z tym rośnie liczba interwencji oraz zapotrzebowanie na specjalistyczną pomoc" - powiedziała cytowana w komunikacie Agnieszka Świętczak z Fundacja Non Licet.

Wsparcie psychologiczne dla dzieci i ich rodzin

Osoby zgłaszające się do punktów pomocy dzieciom i młodzieży zostaną objęte wsparciem psychologicznym. Projekt zakłada przede wszystkim pomoc psychologiczną dla rodzin, w których dziecko doznało krzywdzenia.

Oferowane wsparcie ma pomóc dziecku, jego rodzicom czy opiekunom w takich sytuacjach, jak: przemoc w rodzinie, przemoc ze strony osób spoza rodziny, przemoc rówieśnicza, kryzys emocjonalny, zwiększony poziom stresu lub złości, doświadczanie lub przejawianie agresji werbalnej i niewerbalnej, a także odczuwanie presji ze strony rówieśników lub osób dorosłych.

"Pomoc oferowana dzieciom i młodzieży będzie miała charakter interwencyjny: zakłada objęcie dziecka i rodzica/opiekuna wsparciem w wymiarze 4 godzin konsultacji psychologicznych. Następnie dziecko i opiekun zostanie skierowany do właściwego podmiotu, w którym będą mogli uzyskać specjalistyczną pomoc dostosowaną do potrzeb" - czytamy w komunikacie.

Konsultacje będą prowadzone w czterech miejscowościach 

"Nasz program ma za zadanie uzupełnić ofertę bezpłatnej, specjalistycznej pomocy bezpośredniej skierowanej zarówno do dzieci jak i dorosłych na terenie województwa dolnośląskiego. Widząc problem dostępu do specjalistów, chcemy dotrzeć również do osób spoza Wrocławia, z miejscowości znajdujących się w mniejszych gminach, stąd nasze punkty we wszystkich subregionach województwa" - powiedział wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski.

Aby skorzystać z pomocy psychologa, należy zarejestrować się telefonicznie w Fundacji Non Licet pod numerem telefonu 572-014-532. Numer jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-20.00.

Osoby pierwszego kontaktu udzielą wsparcia i informacji oraz umówią opiekuna wraz z dzieckiem na konsultacje psychologiczne. W przypadku bezpośredniej pomocy dla dziecka pierwsza konsultacja zawsze odbywa się z rodzicem/opiekunem. Informacje można również uzyskać pod adresem mailowym: fundacja@nonlicet.pl.

Aby skorzystać z pomocy, wystarczy mieszkać w woj. dolnośląskim - nie trzeba być ubezpieczonym.

Konsultacje odbywać się będą w czterech miejscach w województwie, w siedzibach marszałkowskiej jednostki - Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli: Wrocław - ul. Grabiszyńska 35-39, wejście B; Jelenia Góra - ul. 1 Maja 43; Wałbrzych - Rynek 6; Legnica - pl. Zamkowy 1, Zamek Piastowski.

Ponadto z pomocy można skorzystać również w formie konsultacji zdalnych - online lub telefonicznych. Na wszystkie konsultacje obowiązuje rejestracja telefoniczna.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!