Partnerzy portalu

W Dobczycach rozmawiano m.in. o prawach, obowiązkach i gwarancjach konstytucyjnych

Zgromadzeni w niedzielę (7 listopada) na rynku w małopolskich Dobczycach mieszkańcy i sędziowie wzięli udział w kolejnym spotkaniu z cyklu Tour de Konstytucja, podczas którego rozmawiano m.in. o prawach, obowiązkach i gwarancjach konstytucyjnych.

Adam Bodnar, który jeszcze jako Rzecznik Praw Obywatelskich udzielił patronatu wydarzeniu, zwrócił uwagę na rolę praworządności w funkcjonowaniu państwa i obywatela. - Z praworządnością jest trochę jak z powietrzem. (...) Zazwyczaj jak praworządność występuje, to nie zastanawiamy się nad nią, bo jest dla nas oczywiste, że ona jest wartością ustrojową i nas wszechotacza - mówił.

Były RPO wyraził również wdzięczność, że zgromadzeni na rynku przynieśli ze sobą unijne flagi, bo "nie ma sprzeczności między naszą konstytucją a traktatami unijnymi; naszą suwerennością a członkostwem w Unii Europejskiej".

Tematem przewodnim ogólnopolskiej akcji, której finał odbył się w sierpniu w Warszawie, było państwo obywatelskie w oparciu o wartości konstytucyjne. Za jej organizacją stał Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych (KORD).

Czytaj też: Premier: nie rozważamy lockdownu

Niedzielne spotkanie w Dobczycach odbyło się w ramach dodatkowych spotkań. Ze zgromadzonymi na rynku mieszkańcami rozmawiali m.in. sędziowie: Igor Tuleya, Paweł Juszczyszyn, Piotr Gąciarek, Waldemar Żurek i Beata Morawiec, prezes stowarzyszenia "Themis". Na dobczyckim rynku była również Danuta Przywara, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Organizatorzy podkreślali, że do Dobczyc wrócili po kilku miesiącach - pierwsze spotkanie w tej miejscowości odbyło się w czerwcu. Wtedy uczestniczyły w nim m.in. dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie miejscowej szkoły. Następnie w tej placówce odbyła się kontrola kuratorium oświaty, a jej dyrektor została zawieszona; niedzielne spotkanie miało być dla niej wyrazem wsparcia.

Podczas Tour de Konstytucja pokonano 8600 kilometrów odwiedzając ponad 80 miejsc w całej Polsce.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!