Partnerzy portalu

W dziesięciu gminach odbywają się przedterminowe wybory. Jak przebiegają?

W niedzielę (22 marca) odbywają się wybory uzupełniające i przedterminowe w kilku polskich gminach. Towarzyszą im nadzwyczajne okoliczności związane z zagrożeniem koronawirusem.
  • Karty do głosowania wręczą wyborcom członkowie komisji, których przed koronawirusem chronić będą maseczki i jednorazowe rękawiczki.
  • Głosujący przed dokonaniem aktu wyborczego myją ręce lub pryskają je płynem dezynfekującym.Dostają długopisy jednorazowego użytku.
  • Frekwencja jednak nie jest wysoka.

Pierwsi mieszkańcy w lokalu wyborczym w Wierzchlasie zjawili się dziś punktualnie o 7. - Co prawda zabezpieczeni, co prawda z wątpliwościami, ale mówili ze trzeba obywatelski obowiązek wypełnić, trzeba zagłosować, trzeba wybrać nowego wójta - relacjonował rano wybory Polsat News.

- Do godziny 15:00 w głosowaniu wyborczym w Gminie Wierzchlas wzięło udział zaledwie 5 proc.  wyborców - poinformował Dariusz Cieślak, wójt Gminy Sędziejowice.

Bo frekwencja tam jak w sąsiedniej gminie Pątnów, gdzie odbywają się wybory uzupełniające na radnego, jest niska. Podobnie jak w innych gminach, gdzie trwają wybory. 8 proc. wyniosła do południa frekwencja w wyborach uzupełniających do Rady Gminy w Smykowie - podała wyborcza.pl.

-  W przypadku wyborów uzupełniających frekwencja jest zwykle niewielka. Do wyborów w Pątnowie uprawnionych jest 298 osób. Nie spodziewamy się (...) jakiś zgromadzeń wyborców w jednym miejscu" - powiedział dyrektor delegatury KBW w Sieradzu Tadeusz Brzozowski.

Jednak ci mieszkańcy, którzy przyszli zagłosować wszędzie niemal spotkali się z podobnymi środkami zapobiegawczymi. Członkowie komisji pracują w maseczkach i w rękawiczkach. Z kolei głosujący do lokalu mogą wejść pojedynczo lub co najwyżej w dwie osoby. Proszeni są o umycie rąk i założenie rękawiczek. Dostają też jednorazowe  długopisy, które mogą zabrać ze sobą lub wyrzucić do specjalnego pojemnika.

Lokalne media przedstawiają w mediach społecznościowych zdjęcia.

 

Podobnie jest zabezpieczone głosowanie w Jarosławiu (woj. podkarpackie), gdzie odbędzie się II tura wyborów na wójta gminy. Pierwsza odbyła się 8 marca br., kiedy nie obowiązywał jeszcze stan epidemii. W niedzielę zmierzą się Elżbieta Grunt i Leszek Szczybyło - oboje są kandydatami lokalnych komitetów.

Przedterminowe wybory w gminie Jarosław rozpisano po śmierci wieloletniego wójta Romana Kałamarza. W gminie Jarosław mieszka ponad 13,1 tys. osób.

Wybory zarządzono w trzech gminach w woj. łodzkim. W jednej przedterminowe - głosowanie na wójta Wierzchlasu w powiecie wieluńskim, a w dwóch uzupełniające - głosowanie na radnego w gminie Pątnów w powiecie wieluńskim i na dwóch radnych w gminie Strzelce Wielkie w powiecie pajęczańskim.

W Strzelcach Wielkich jednak wyborcy nie musieli w niedzielę iść do lokali, bo do każdego z dwóch mandatów zgłosił się tylko jeden kandydat. Zatem, obydwa miejsca radnych w Strzelcach Wielkich będą obsadzone - tłumaczył dyrektor sieradzkiego KBW. W przypadku wyborów uzupełniających chodzi o okręgi jednomandatowe.

Wybory uzupełniające do Rady Gminy Stryszów w Małopolsce zaplanowane również na ten weekend odwołano. Kandydaci solidarnie się wycofali. Wybory, które zostały zarządzone po rezygnacji radnej Ewy Bąk odbędą się w nowym terminie.

W pozostałych gminach wybory się odbywają. "Nie ma przepisów, które pozwalałyby na odłożenie, przesunięcie czy odwołanie tych wyborów" - powiedział dyrektor delegatury KBW w Sieradzu Tadeusz Brzozowski.

W przypadku przedterminowych wyborów na wójta Wierzchlasu na miejsce poprzedniego zarządcy gminy zgłosił się tylko jeden kandydat. Mieszkańcy by oddać głos musieli pójść do lokali wyborczych.

- Wybory przybrały jednak formę plebiscytu, bo głosujący muszą się określić - popierają albo nie popierają kandydata na wójta - wyjaśnił dyrektor sieradzkiej delegatury KBW.

W Pątnowie wybory również się odbywają - na jedno miejsce radnego zgłosiło się 3 kandydatów

O miejsce ubiegało się dwoje kandydatów - Agnieszka Stawowy i Mariusz Stawowy, którzy ostatecznie zrezygnowali. Dlatego wybory będą w innym terminie. Bartłomiej Migda, komisarz wyborczy w Krakowie III, w obwieszczeniu wskazał, że mandat pozostaje nieobsadzony. Wybory uzupełniające zostaną powtórzone między 6. a 9. miesiącem, licząc od 22 marca br.

Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Białej Piskiej (woj. warmińsko-mazurskie) w okręgu wyborczym nr 15, gdzie wyborcy wybierają spośród 3 kandydatów 1 radnego, mają się odbyć. "Nie mam informacji o jakichkolwiek kłopotach" - poinformował w sobotę dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Piotr Sarnacki.

Jak wyjaśnił, jeszcze w piątek sekretarz gminy deklarowała, że zakupi dodatkowe jednorazowe rękawiczki i długopisy. Jak wskazał, powołana do wyborów została 7 osobowa komisja obwodowa. Po późniejszej rezygnacji 3 osób, udało się uzupełnić skład o kolejne trzy osoby. Uprawnionych do głosowania jest 886 osób.

W niedzielę głosowania nie będzie w wyborach uzupełniających do Rady Gminy Boguty-Pianki (Mazowieckie) - powiedział w sobotę wójt gminy Boguty Pianki Jędrzej Drewnowski. Wybory zarządzono, gdyż zrezygnował radny, który zmienił miejsce zamieszkania.

Z okręgu wyborczego nr 6, obejmującego zasięgiem trzy wsie, zgłosił się jeden kandydat. "W takiej sytuacji kandydat automatycznie staje się radnym. Wymogiem było zebranie wymaganej ilość podpisów, niezbędnych do zarejestrowania komitetu" - wyjaśnił wójt Drewnowski. Komitet zarejestrowała Natalia Ponichtera-Uszyńska, która zebrała ok. 50 podpisów poparcia.

W woj. świętokrzyskim wybory uzupełniające odbywają się w gminach: Górno, Łączna i Smyków.

W Górnie z mandatu radnej zrezygnowała Dorota Kot (Komitet Wyborczy PiS). Komisja wyborcza zarejestrowała jednego kandydata Mariannę Krzos (KWW Przyjazne Górno).

W Łącznej (okręg wyborczy nr 8) mandatu zrzekł się Paweł Kałuziński (KWW Porozumienie i Rozwój Łączna 2018). W wyborach startuje jeden kandydat: Bernarda Piwowar (KWW Łączna 2020).

W Smykowie (okręg wyborczy nr 11) z mandatu zrezygnował Mariusz Stachera (KWW Jarosława Pawelca). Komisja wyborcza zarejestrowała trzech kandydatów: Norberta Czaję (KWW Norbert Czaja), Kamila Pawlikowskiego (KWW Jarosława Pawelca) i Kazimierę Opalę (KWW Beata Janiszewska).

W gminach Górno i Łączna, gdzie zarejestrowano po jednym kandydacie, wybory się odbędą, ale nie będzie głosowania. "W dniu wyborów gminne komisje wyborcze spotykają się i sporządzają protokół wyborów" - powiedział PAP dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach Adam Michcik.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!