Partnerzy portalu

W Gdańsku przygotowują sie na suszę. Przeprowadono konsultacje społeczne

  • PAP/TJAK
  • Opublikowano: 22 października 2019 - 18:19 | Zaktualizowano: 22 października 2019 - 18:24
We wtorek w Gdańsku odbyły się konsultacje rządowego programu ”Stop Suszy" kompleksowego planu przeciwdziałania skutkom suszy. Z terenu działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku w projekcie uwzględniono 9 zadań m. in. budowę drugiego stopnia wodnego na Wiśle.
  • We wrześniu br. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zakomunikowało, że Polskę dotykają negatywne skutki zjawisk pogodowych m.in. susza.
  • W reakcji na nią rząd podjął działania, m.in. przygotował projekt ”Stop Suszy”.
  • Ministerstwo poinformowało, że ”Stop Suszy” jest pierwszym w Polsce kompleksowym planem przeciwdziałania skutkom suszy.
  • W projekcie przewidziano m.in. budowę lub przebudowę urządzeń wodnych. Obecnie trwają jego konsultacje społeczne.

Jak poinformowała podczas konferencji prasowej, poprzedzającej zorganizowane w Gdańsku, konsultacje społeczne projektu rządowego programu ”Stop Suszy” dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku w PGW Wody Polskie Aleksandra Bodnar, program przeciwdziałania skutkom suszy oraz jego zakres został określony w ustawie Prawo wodne, spotkania konsultacyjne rozpoczęły się 15 sierpnia i potrwają do 15 lutego 2020 r., odbywają w 15 polskich miastach. Bodnar wyjaśniła, że susza jest zjawiskiem, z którym coraz częściej mamy w kraju do czynienia, ponieważ z powodu położenia geograficznego Polska ma niekorzystnie warunki hydrologiczne. Dodała, że jesteśmy krajem o najmniejszych zasobach wody w Europie i stąd wynikła potrzeba ”opracowania bardzo szerokiego kompleksowego programu przeciwdziałania skutkom suszy”.

Czytaj też: Pierwsze takie badania nad suszą. Alarmujące czerwone plamy na mapie Polski

Jak zapobiegać

Bodnar podkreśliła, że do jego opracowania został zobligowany prezes PGW Wody Polskie i ”taki program został opracowany”. ”Będzie to dokument przyjęty poprzez rozporządzenie ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej. Będzie miał on charakter ogólnokrajowy, będzie to narzędzie planistyczne a także zasób wiedzy i wytycznych do działania w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy”- dodała.

Jak wyjaśniła kierownik projektu opracowania planu przeciwdziałania skutkom suszy dla PGW Wody Polskie Małgorzata Stolarska, konsultowany dokument ma obowiązywać od 2021 r. do 2027 r. i przewidziano w nim szereg przedsięwzięć, m.in. związanych z legislacją, z monitorowaniem jak i ostrzeganiem o suszy oraz katalog działań służących przeciwdziałaniu skutkom suszy. Zaznaczyła, że jest to zbiór otwarty, a konsultacje społeczne są tak ważne, ponieważ mogą wnieść do tego dokumentu strategicznego różne zmiany i uzupełnienia tego katalogu.

Kierownik zauważyła, że szereg działań w projekcie jest kierowanych do jednostek samorządu terytorialnego, ponieważ zgodnie z ustawą Prawo wodne jednostkami odpowiedzialnymi za przeciwdziałanie skutkom suszy są wojewodowie, PGW Wody Polskie, ale także jednostki samorządu terytorialnego.

Zwiększyć retencyjność

Dyrektor RZGW w Gdańsku poinformowała, że z terenu działania RZGW w projekcie planu ”Stop Suszy” zostało uwzględnionych 9 zadań o znaczeniu lokalnym oraz ogólnokrajowym, z czego znaczenie krajowe ma budowa stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka, który spowolni odpływ wód rzeki Wisły do Bałtyku.

Bodnar zakomunikowała, że działaniami przewidzianymi na terenie woj. pomorskiego są budowa i rozbudowa urządzeń hydrotechnicznych, w szczególności 6 zastawek na terenie Borów Tucholskich i Pojezierza Kaszubskiego, by zwiększyć retencyjność tamtejszych cieków wodnych. 6 dużych zadań inwestycyjnych jest planowanych na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. Dodała, że jedno z zadań zaczęto realizować w październiku - regulację Srebrnego Potoku, u którego ujścia powstaną dwa zbiorniki retencyjne. Zbiornik retencyjny powstanie też na Potoku Demptowskim. Zadania te są przygotowane, mają zabezpieczone finansowanie. Regulacja Srebrnego Potoku to wydatek ok. 34,5 mln zł, zadania na terenie Borów Tucholskich to ponad 2,2 mln zł, podobnie jak nad Potokiem Demptowskim. Stopień wodny poniżej Włocławka jest na etapie dokumentacji i koncepcyjnych analiz lokalizacyjnych.

Dyrektor podkreśliła, że działania, które mają zmierzać do ograniczenia skutków suszy, powinny być realizowane, przez poszczególne podmioty, które są wskazane i kompetentne zgodnie z ustawą do realizacji tych zadań, właściwie w sposób ciągły.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!