Partnerzy portalu

W Krakowie w Święto Niepodległości akcja szczepień i pokazy sprzętu służb mundurowych

  • PAP
  • 9 listopada 2021 - 16:23
Obchodom Święta Niepodległości w Krakowie towarzyszyć będzie plenerowa akcja szczepień przeciwko COVID-19 w Barbakanie. Przed grobem Nieznanego Żołnierza odbędą się uroczystości z udziałem wojska, a na placu Matejki będzie można zobaczyć sprzęt służb mundurowych i zjeść grochówkę.

"Zapraszam wszystkich Małopolan do świętowania rocznicy odzyskania niepodległości" - mówił we wtorek wojewoda małopolski Łukasz Kmita. "Zachęcam też, by ten czas - 11 listopada - wykorzystać do budowania zbiorowej odporności. Będziemy w symbolicznym miejscu, w Barbakanie, szczepić przeciw Covid-19 wszystkich chętnych. To nasza wspólna akcja z Muzeum Krakowa i szpitalem MSWiA" - dodał wojewoda.

W czwartek o godz. 10 w katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Będzie jej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Wojewoda i pracownicy Urzędu Wojewódzkiego będą na Wzgórzu Wawelskim rozdawać flagi państwowe. Później przedstawiciele władz województwa, miasta i parlamentarzyści złożą kwiaty przy Krzyżu Katyńskim.

Ze względu na pandemię w tym roku nie będzie pochodu patriotycznego Drogą Królewską. O godz. 12 przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Matejki rozpoczną się uroczystości, podczas których wręczone zostaną odznaczenia państwowe i akty nadania polskiego obywatelstwa.

Od godziny 11 do 15 na placu Matejki będzie można oglądać sprzęt służb mundurowych m.in. pojazdy Straży Granicznej i wojska. Będzie też można skosztować wojskowej grochówki.

Plenerowa akcja szczepień zostanie zorganizowana tuż obok placu Matejki - namioty medyczne staną w Barbakanie. Organizatorzy obchodów liczą, że osoby, które przyjdą świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, będą chciały się także zaszczepić.

Podczas organizowanego w całym kraju przez MON "Dnia szacunku dla munduru" w Małopolsce będzie można spotkać się z żołnierzami 6. Brygady Powietrznodesantowej, 3. Regionalnej Bazy Logistycznej, Centrum Operacji Lądowych i 1. Regionalnego Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania w Krakowie-Balicach.

W ramach kolejnej odsłony akcji "Niepodległa do hymnu" w samo południe z wieży kościoła Mariackiego zostanie odegrany hymn państwowy, a tuż po nim hejnał. Autobusy i tramwaje, które w czwartek wyjadą na ulice Krakowa będą udekorowane biało-czerwonymi flagami. Kładka o. Bernatka, Centrum Kongresowe ICE Kraków i Tauron Arena Kraków zostaną podświetlone na biało-czerwono. Patriotyczna iluminacja pojawi się również na wieży telewizyjnej firmy Emitel na Krzemionkach.

O godz. 17 na Rynku Głównym rozpocznie się 78. Lekcja Śpiewania z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności. Lekcja, podczas której zabrzmią pieśni patriotyczne odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. Widownia będzie liczyć 250 osób, które zajmą miejsca na krzesłach w odległości 1,5 m. Publiczność zostanie odseparowana ogrodzeniem od reszty Rynku Głównego. Śpiewniki będą czekały na krzesłach, będzie można je także pobrać w wersji elektronicznej na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!