Partnerzy portalu

W Łodzi miasto rozdaje "pudełka życia"

  • pap
  • Opublikowano: 19 grudnia 2014 - 14:28 | Zaktualizowano: 19 grudnia 2014 - 14:35
Około 5 tys. "pudełek życia", w których starsze samotne osoby będą mogły umieścić informacje dotyczące m.in. swoich chorób czy przyjmowanych leków, przygotował łódzki magistrat. Po dane te będzie można sięgnąć w razie zasłabnięcia seniora.

"To zwykłe plastikowe pudełko może uratować komuś życie, zwłaszcza w sytuacji gdy nagła choroba atakuje osobę samotną, żyjącą z dala od swoich bliskich. Ratownicy znajdą w pudełku nie tylko informację o chorobach, ale też wskazówki, komu przekazać klucze od mieszkania czy opiekę nad domowymi zwierzętami" - podkreśliła na konferencji w piątek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Czytaj: Łódzki magistrat policzy bezdomnych

"Pudełko życia" składa się z karty informacyjnej, do której senior lub upoważniona przez niego osoba, wpisuje przebyte choroby, wszczepione urządzenia (np. kardiowerter), przyjmowane leki oraz środki, na które jest uczulony.

W ankiecie jest także miejsce na dane adresowe osób, które należy zawiadomić oraz wskazówki dotyczące kluczy od mieszkania, miejsca, w którym chory przechowuje dokumentację medyczną itp.

Wypełnioną i podpisaną kartę informacyjną wkłada się do specjalnego plastikowego pudełka, które następnie należy umieścić w lodówce. W skład zestawu wchodzi też naklejka, którą powinno się nakleić na drzwiach lodówki.

Wicedyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Iwona Iwanicka wyjaśniła, że lodówka to sprzęt, który obecnie znajduje się w prawie każdym domu i prawie zawsze można ją znaleźć w kuchni, więc ratownicy nie powinni mieć trudności z odnalezieniem "pudełka życia".

"Pudełko wyglądem odróżnia się od chowanych do lodówki produktów, dodatkowo proponujemy, aby umieścić je na drzwiach. O akcji poinformowaliśmy pracujące w Łodzi zespoły ratownictwa medycznego, aby ratownicy mieli świadomość, jak takich informacji szukać w domach seniorów" - dodała.

"Pudełka życia" można pobierać bezpłatnie w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych przy ul. Zachodniej 47 i wszystkich centrach aktywnego seniora.

KOMENTARZE1

  • Lekarz 2015-01-21 15:06:22
    Wolałbym powiedzieć, że nie jest to najlepszy pomysł, ale niestety trzeba powiedzieć, że jest to bardzo zły pomysł. Lekarz w szpitalnej izbie przyjęć w żadnym wypadku nie może się opierać o informacje zapisane przez starszą osobę w jakimś formularzu, nie wiadomo kiedy wypełnionym. Od lat tłumaczy ...się samotnym starszym osobom, że należy mieć na wierzchu wyraźnie opisaną teczkę z dokumentacją medyczną, którą zespół Pogotowia Ratunkowego będzie mógł zabrać do szpitala wraz z pacjentem. W oparciu o dokumentację medyczną wystawioną i podpisaną przez lekarzy, szpital może się oprzeć. Istotnym jest to, żeby cała dokumentacja medyczna znajdowała się w jednym miejscu, w jednej teczce. Do takiego pudełka najczęściej się ona nie zmieści, a i w lodówce będzie ono tylko zawadzało (czy aby nie chodzi o to, żeby pudełko więcej kosztowało, bo musi mieć atest pozwalający na stykanie się z żywnością?). Zatem namawianie ludzi starszych do trzymania jakiś zapisków i części dokumentacji medycznej w różnych miejscach, narobi więcej szkody niż pożytku. Podsumowując, wyrzucone pieniądze w przysłowiowe błoto i tylko ktoś zarabia na sprzedaży miastu pudełek, których wręcz nie powinno się stosować do takiego celu.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!