Partnerzy portalu

W Łódzkiej SSE wsparcie dla pracowników z Ukrainy i ich pracodawców

  • PAP
  • 19 września 2022 - 17:40
Kilkuset obywateli Ukrainy wzięło udział w spotkaniu z przedstawicielami pracodawców. urzędów i agencji pracy, jakie zorganizowała dla nich w poniedziałek Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. ŁSSE przeznaczyła także 5 mln zł na szkolenia pracowników z Ukrainy.

ŁSSE organizuje już drugą edycję programu "Strefa Rozwoyou 2", finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Łącznie w obu edycjach do firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw trafi ponad 50 mln zł wsparcia - w tym 5 mln zł do firm, które chciałyby szkolić obywateli Ukrainy.

"Gościmy w naszym województwie wielu uchodźców z Ukrainy. Chcemy te osoby włączyć do naszego rynku pracy. Dlatego też dofinansowujemy możliwość szkoleń dla Ukraińców tak, aby firmy, które chciałyby zatrudniać bądź zatrudniają pracowników z Ukrainy, miały możliwość - po przeszkoleniu - w pełnym zakresie wykorzystać pracę tych osób" - podkreślił na konferencji prasowej wicemarszałek woj. łódzkiego Piotr Adamczyk.

To właśnie Urząd Marszałkowski zaakceptował zmiany w projekcie "Strefa Rozwoyou" tak, by wsparcie można było dostosować do nowych potrzeb, jakie pojawiły się na rynku pracy po wybuchu wojny w Ukrainie.

"Przedsiębiorcy zgłaszali potrzeby dedykowanych rozwiązań dla uchodźców, których zatrudniają, jak np. szkolenia z języka polskiego czy specjalistyczne kursy umożliwiające szybkie wejście na rynek pracy. Jako ŁSSE dysponujemy wieloma narzędziami, w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim wprowadziliśmy zmiany w projekcie umożliwiające przyznanie preferencyjnych warunków dla MŚP z woj. łódzkiego, które zatrudniają lub chcą zatrudnić uchodźców" - zaznaczył prezes zarządu ŁSSE Marek Michalik.

O dofinansowanie do szkoleń mogą ubiegać się polskie firmy, zatrudniające bądź planujące zatrudnić obywateli Ukrainy, którzy opuścili swój kraj z powodu wojny. Wnioski można składać do 30 września 2022 roku, lecz termin ten może ulec zmianie, jeśli fundusze przeznaczone na tę rundę "Strefy Rozwoyou" skończą się szybciej.

Proces łączenia obywateli Ukrainy z firmami poszukującymi pracowników mają ułatwić cykliczne spotkania biznesowe w Łódzkiej SSE, podczas których przedsiębiorcy, obcokrajowcy uciekający z obszarów wojny i firmy pośredniczące będą mogły poznać swoje oferty i zaproponować zatrudnienie.

W pierwszym z nich, zorganizowanym w ŁSSE w poniedziałek, wzięło udział ponad 300 obywateli Ukrainy, kilkadziesiąt polskich firm, przedstawiciele urzędów pracy, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Łódzkiego Centrum Wielokulturowego, punktów informacyjnych dla cudzoziemców, agencji pracy. W komunikacji pomagali profesjonalni tłumacze.

W Łódzkiem jest obecnie zarejestrowanych ponad 35 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy; większość to kobiety, co można było zaobserwować także podczas poniedziałkowego spotkania w ŁSSE. Wśród poszukujących zatrudnienia była Natalia Sereda, która w Polsce przebywa od marca wraz z kilkuletnim synem. Jak mówiła, największym problemem jest dla niej obecnie znalezienie takiej pracy, która pozwoliłaby jednocześnie na opiekę nad dzieckiem.

"W tej sytuacji, jaka jest, najbardziej chciałabym pracować z ludźmi. Pomagać ludziom poszkodowanym, pokrzywdzonym, ludziom niepełnosprawnym. Największą barierą jest, niestety, język. Nie wszyscy, którzy przyjeżdżają, szybko sobie radzą z polskim. Trzeba szybko uczyć się języka po przyjeździe, dlatego dobrze, że są te wszystkie szkolenia, kursy, także z języka polskiego, to pomaga" - podkreśliła Sereda.

Łódzka SSE uruchomiła specjalną rundę naboru w programie "Strefa RozwoYou", w której polskie firmy MŚP z województwa łódzkiego mogą ubiegać się o bony rozwojowe o wartości 9240 zł na jednego pracownika (z 20 proc. wkładem własnym pracodawcy). Pieniądze mogą zostać wykorzystane na zdobycie nowych umiejętności, poszerzenie obecnych kompetencji, zdobycie certyfikatów czy uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy.

"To łatwy dostęp do wsparcia finansowego, które pozwala na rozwój pracowników i dodanie usług. Jest to dobry pomysł, by tym programem wesprzeć obywateli z Ukrainy. Myślę, że szczególnie sprawdzi się to w branży beauty, która wymaga ciągłego szkolenia się, bycia na bieżąco z nowinkami" - dodała Agnieszka Karolak, właścicielka firmy Aga Karolak Artist Studio, która skorzystała ze wsparcia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!