Partnerzy portalu

W Lublinie stanie pomnik śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Będzie mniejszy niż planowano

Rzeźba śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest gotowa do umieszczenia na pomniku, który powstaje na skwerze w centrum Lublina; bryła pomnika będzie mniejsza niż planowano.

Rzecznik Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Lublinie Marek Krakowski powiedział, że w tym tygodniu rozpoczęły się prace ziemne na skwerze przy pl. Teatralnym, gdzie ma stanąć monument. Prace - wskazał - mają przygotować teren pod wylewkę płyty betonowej, na której stanie biało-czerwony obelisk będący nawiązaniem do polskiej flagi i postument śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zapytany o termin zakończenia budowy przekazał, że będzie znany dopiero za dwa-trzy tygodnie, kiedy - zgodnie z planem - zakończone zostaną prace betonowe. "Teren jest pod ochroną konserwatorską, więc prace wymagają większej uwagi. Pośpiech jest niewskazany" - stwierdził.

Projekt zakładał, że cała bryła pomnika będzie mieć 11 metrów szerokości i wysokość od 2,9 m z lewej strony do 4,1 m z prawej, natomiast sama figura prezydenta wyniesie 2,9 m. W projekcie, za pomnikiem prezydenta miała znaleźć się bryła w postaci biało-czerwonej ściany, na której widnieją dwa napisy: "Lech Kaczyński 1949-2010 Prezydent Rzeczypospolitej" oraz "Warto być Polakiem".

Jak podał rzecznik komitetu, rzeźba prezydenta jest gotowa i czeka na instalację. Natomiast bryła pomnika uległa "urealnieniu" i będzie węższa niż planowano.

Uzasadniając potrzebę budowy pomnika wskazał, że śp. prezydent Lech Kaczyński przybył do Lublina w 440-lecie zawarcia unii lubelskiej i spotkał się z prezydentami Ukrainy i Litwy.

"Podczas wizyty przypomniał - jako pierwszy polityk w powojennej Polsce - o miejscu i roli Lublina jako bramy na Wschód" - powiedział.

"Trudno wskazać inną osobę, która tak mocno podkreśliła rolę Lublina, dlatego uważamy, że powstanie pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest istotne z punktu widzenia historycznej roli tego miasta i regionu, jak i też nadziei na przyszłość" - argumentował.

Jak zaznaczył, budowa pomnika jest finansowana ze składek osób fizycznych.

20 października ub.r. Rada Miasta Lublina - głównie głosami radnych PiS - podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody wzniesienie pomnika. Wniosek dotyczący jego budowy złożył w imieniu społecznego komitetu marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!