Partnerzy portalu

W Malborku rozebrano pomnik Armii Czerwonej

  • PAP/PIM
  • Opublikowano: 9 sierpnia 2022 - 19:22
Zgodnie z zapowiedzią Instytutu Pamięci Narodowej w Malborku został zlikwidowany Pomnik Armii Czerwonej przy ul. Sikorskiego. Ekipa likwidująca monument z pięcioramienną gwiazdą rozpoczęła prace we wtorek rano.

Rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej Rafał Leśkiewicz powiedział PAP we wtorek, że prace ekipy likwidującej Pomnik Armii Czerwonej w Malborku przy ul. Sikorskiego przebiegały zgodnie z planem i monument zniknął z krajobrazu Malborka. Dodał, że to etap likwidacji kilku pomników upamiętniających Sowietów w Polsce.

"Wszystko mieliśmy uzgodnione z lokalnymi władzami samorządowymi. Teraz jesteśmy na etapie uzgodnień, co stanie w tym miejscu" - powiedział PAP Leśkiewicz.

Przed likwidacją pomnik został wykreślony z pomorskiej ewidencji zabytków po decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku.

Film ze zburzenia monumentu opublikował na swoim koncie na Twitterze wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, który wspólnie z prezesem IPN Karolem Nawrockim zabiegał o likwidację obiektu. "Dekomunizacja w praktyce. Dziękuję prezesowi IPN Karolowi Nawrockiemu, bez Twojej determinacji nie udałoby się tego osiągnąć! #Malbork" - napisał wiceminister.

KOMENTARZE1

  • Słowianin 2022-08-10 16:54:09
    Jak widać, jankesofaszystów nie brakuje. Smutno mi Boże!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!