Partnerzy portalu

W mieście stanęła czterometrowa palma. „Komuś palma odbiła"

Niech wprowadza nas w wakacyjny nastrój – napisał na swoim profilu społecznościowym prezydent Kalisza informując, że na Głównym Rynku przy ratuszu stanęła egzotyczna palma. W sieci zawrzało. „Komuś palma odbiła" - komentują internauci.
  • Na płycie Głównego Rynku w centrum miasta pojawiła się egzotyczna palma o wysokości 4 metrów.
  • Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski poinformował o tym na swoim profilu społecznościowym, dołączając zdjęcie.
  • Palmę nazwał "zieloną niespodzianką", która wprowadzi kaliszan w wakacyjny nastrój.

Pojawienie się palmy wywołało burzę komentarzy w sieci

W ratuszu poinformowano, że roślina pochodzi z uprawy, która jest mrozoodporna i w polskich warunkach poradzi sobie z minusowymi temperaturami.

Palmie towarzyszą zasadzone wcześniej lipy miododajne a w najbliższej przyszłości wyznaczone miejsca w pobliżu lip zostaną wysadzone kwiatami.

Pojawienie się palmy wywołało burzę komentarzy w sieci.

Zdaniem niektórych internautów "komuś palma odbiła", "wygląda jak fatamorgana na betonowej pustyni", "jeszcze ze dwie i kaliszanie będą spędzać wczasy pod palmami" czy "za chwilę można się spodziewać zbłąkanej karawany lub co najmniej wielbłąda".

Jeden z kaliszan zaapelował do komentujących: "Kaliszanie nic nie potrafią docenić, co powstaje w tym mieście. Wielki hotel Hilton? A po co to? Uniwersytet Kaliski? A po co to? Palma? A po co? Ogarnijcie się!" - napisał.

Inny dodał, że jego zdaniem palma może nawiązywać do szlaku bursztynowego, który biegł przez miasto do Bałtyku a zaczynał się od Morza Śródziemnego.

Posadzenie palmy jest pewną forma żartu, w którym chodziło o wprowadzenie kaliszan w klimat wakacyjny

"To bardzo fajny pomysł, zaskakujący, można sfotografować, zaskoczyć turystów. Warszawa też ma palmę ale sztuczną i nikt nie komentuje faktu, że kaliska palma bije warszawską, bo jest żywa" - oświadczył.

Natomiast jedna z internautek napisała, że "cudze chwalicie a swego nie znacie. Współczuję prezydentowi takiego miasta, w którym mieszkańcy tylko szydzić potrafią i nic nie doceniają".

Prezydent powiedział, że posadzenie palmy jest pewną forma żartu, w którym chodziło o wprowadzenie kaliszan w klimat wakacyjny.

Ale - jak podkreślił - jej wyeksponowanie w centrum miasta ma też bardziej doniosły charakter.

"Chodzi nam o powrót do tradycji dawnej kaliskiej palmiarni w Parku Miejskim. Służyła ona do przechowywania pięknych, egzotycznych roślin podczas zimy, które latem były wystawiane na zewnątrz i cieszyły oko mieszkańców. Chcielibyśmy do tej tradycji wrócić" - powiedział Krystian Kinastwoski i dodał: "chcemy w przestrzeni miasta pokazywać takie rośliny a palma jest pierwszym krokiem".

Zauważył, że w wielu europejskich miastach tak się właśnie dzieje, że w okresie letnim rośliny egzotyczne się pokazuje, bo robią wyjątkowy klimat.

Kalisz nie jest jedynym miastem, gdzie posadzono żywą palmę; egzotyczne drzewa rosną w Legnicy, Wrocławiu , Szczawnie-Zdroju, Grudziądzu, Włodawie, Częstochowie, Rzeszowie czy Opolu.

KOMENTARZE1

  • Qwerty 2023-06-08 13:49:09
    To jest palma na miarę naszych możliwości.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!