Partnerzy portalu

W Olsztynie mieszkańcy protestują przeciw likwidacji ogólnodostępnych miejsc postojowych

Mieszkańcy jednego z osiedli Olsztyna protestowali w sobotę (6 listopada) przeciw likwidacji ogólnodostępnych miejsc postojowych. Zdaniem magistratu likwidację ok. 70 miejsc postojowych zakłada przegłosowany i realizowany obecnie projekt Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, dotyczący budowy ścieżki rowerowej.
 • Jak wskazywali protestujący, likwidacja miejsc postojowych uniemożliwi normalne funkcjonowanie mieszkańców, którzy nie będą mieli gdzie pozostawiać swych samochodów.
 • Ich zdaniem wpłynie to też na bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do pobliskiej szkoły.
 • Rodzice podwożący dzieci nie będą mieć możliwości zatrzymania się na czas odprowadzenia ich do placówki.

Kilkudziesięciu mieszkańców ulicy Iwaszkiewicza na osiedlu Mleczne spotkało się w sobotę (6 listopada), by zaprotestować przeciw likwidacji ogólnodostępnych miejsc postojowych. Chcą ich przywrócenia, ponieważ - jak mówią - z miejsc postojowych korzystają wszyscy mieszkańcy miasta.

Wojciech Szalkiewicz, mieszkaniec osiedla, powiedział dziennikarzom, że władze miasta wprowadzają w błąd mieszkańców tłumacząc, że ścieżka rowerowa jest projektem OBO. Wskazał, że projekt budżetu obywatelskiego kończy się dużo wcześniej, a nie na ulicy Iwaszkiewicza przy wskazanych blokach.

- Protest jest jednym z elementów naszej walki z władzami miejskimi. Skierujemy wniosek do sądu o odszkodowanie, ponieważ nasze mieszkania tracą na wartości, poprzez to, że nie będzie obok miejsc postojowych. Zawiadomimy prokuraturę, że 1 milion złotych został wydany na ścieżkę, mimo iż 50 metrów dalej jest ciąg spacerowo-rowerowy Łynostrada- wyjaśnił. Dodał, że Łynostrada została wykonana w 2019 r. za kwotę 3 mln 700 tys. zł.

Jak wskazywali protestujący, likwidacja miejsc postojowych uniemożliwi normalne funkcjonowanie mieszkańców, którzy nie będą mieli gdzie pozostawiać swych samochodów. Ich zdaniem wpłynie to też na bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do pobliskiej szkoły. Rodzice podwożący dzieci nie będą mieć możliwości zatrzymania się na czas odprowadzenia ich do placówki.

Czytaj też: Premier: nie rozważamy lockdownu

Budowa ścieżki rowerowej zyskała - według lokalnych mediów - miano "inwestycyjnej głupoty roku". Mieszkańcy zaś wskazują, że na projekt dotyczący ich osiedla mogli głosować mieszkańcy innych dzielnic. Podkreślają, że w odpowiedzi na zarzuty, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz odpisał, by w następnym budżecie obywatelskim mieszkańcy ulicy Iwaszkiewicza zgłosili projekt budowy miejsc postojowych i wskazuje, że jeśli taki pomysł zyska uznanie, to zostanie zrealizowany.

Biuro prasowe urzędu miasta w Olsztynie poinformowało, że "każda inwestycja ma swoich zwolenników i przeciwników". "Budowa tej ścieżki powstaje na wniosek mieszkańców. To kontynuacja zadania, którego poprzednie etapy dwukrotnie zwyciężyły w głosowaniu Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego"- wskazał Patryk Pulikowski z biura prasowego urzędu miasta w Olsztynie.

Dodał, że w 2019 roku projekt osiedlowy nazwany "Dokończenie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Iwaszkiewicza wraz z likwidacją miejsc postojowych" uzyskał 1465 punktów w głosowaniu OBO. - A zatem sama nazwa wskazywała z czym będzie wiązała się ta realizacja i mieszkańcy oddając głos wiedzieli, że budowa ścieżki oznacza likwidację miejsc postojowych - tłumaczył Pulikowski.

- Jesteśmy w trakcie realizacji tego zadania. Już około 1/3 zaplanowanej inwestycji jest wykonanej. Do końca roku całość, czyli 193 metry ścieżki zostaną zrealizowane. Aktualnie mieszkańcy parkują prostopadle do ulicy, a po przebudowie wykonamy tam 9 miejsc postojowych wzdłuż ulicy - poinformowało biuro prasowe magistratu.

KOMENTARZE4

 • Zenek 2021-11-10 12:28:34
  Do Józek Robotnik:
 • Przemek 2021-11-08 01:25:18
  Trzeba mieć tupet aby mieszkancy spółdzielni mieszkaniowej żądali bezpłatnych miejsc parkingowych od miasta. W sąsiedztwie są parkingi i tam trzeba przestawić swoje auto albo tak jak inni wykupić grunt i wybudować sobie własny parking. Jestem mieszkańcem budynku przy budowanej ścieżce rowerowej i wk...urzam mnie cwaniactwo sąsiadów. Zaznaczam, że mam samochód i na swoje miejsce parkingowe musiałem wydać sporo pieniędzy taka jak większość posiadaczy aut.  rozwiń
 • Podatnik 2021-11-07 10:50:00
  W jednym miejscu robią drogę tymczasową z błota, gdzie już dawno powinna być normalna droga np brak przedłużenia Wilczyńskiego do bloków 2H, 2G i innych, a tu na siłę uszczęśliwiają ścieżką rowerową, to po co w magistracie wydziały planowania, wydziały architektury i inne.. Ważne jest tylko aby &qu...ot;przetargi sie zgadzały" a gdzie oni to będą budować co za różnica  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!