Partnerzy portalu

W opactwie w Mogile powstało Muzeum Historii i Duchowości Cystersów

  • PAP
  • 1 listopada 2021 - 08:20
W krakowskiej Mogile powstało Muzeum Historii i Duchowości Cystersów. Na wystawie – częściowo multimedialnej - można zobaczyć najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów opactwa i najstarsze księgi z klasztornej biblioteki.

Atrakcjami dla zwiedzających są świetnie zachowane partie murów romańskich z XIII wieku, pozostałości hypocaustum - średniowiecznego systemu ogrzewania, które odkryto w podziemiach budynku oraz średniowieczny sejf czyli okuta żelazem dębowa skrzynia zamykana na kilka zamków. Podążając muzealną trasą można zobaczyć kanał, którym jeszcze w latach 40. XX wieku przepływała Młynówka - rzeczka napędzająca urządzenia klasztornego młyna i kuźni.

Muzeum zostało urządzone w dawnym pałacu opata i przeoracie. Będzie w pełni dostępne dla zwiedzających w połowie listopada.

"Chcemy przybliżyć historię samego zakonu i opactwa w Mogile, pokazać, czym przez wieki zajmowali się mnisi i jaki mieli wpływ na gospodarkę i kulturę. Życie, choć zamknięte za murami, było bardzo dynamiczne" - mówił PAP o. Mateusz Mariusz Kawa.

Cystersi przybyli do Mogiły w XIII wieku - ich opactwo ufundował w 1222 r. biskup Iwo Odrowąż. Otwarcie muzeum poprzedziły trwające kilka lat prace archeologiczne, budowlane i konserwatorskie. Dzięki nimi odkryto m.in. pozostałości średniowiecznego systemu ogrzewania, fragmenty gotyckich murów, kanał, którym pod opatówką przepływała rzeka i pozostałości XV-wiecznej posadzki.

Tuż przy wejściu do muzeum zwiedzający zobaczą średniowieczną mapę świata - a w zasadzie wyobrażenie jego dziejów od momentu stworzenia po historię zbawienia. W kolejnym pomieszczeniu zachowała się XIII-wieczna ceglana ściana - najstarszy zachowany fragment klasztornych murów, obok wyeksponowano księgę gości, którzy odwiedzili Mogiłę otwartą na stronie z wpisem Jana Pawła II z czerwca 1979 roku.

W kolejnych muzealnych salach pokazane zostało życie codzienne zakonników: czas poświęcany na modlitwę, pracę i odpoczynek. Zwiedzający zobaczą m.in. pochodzący z początku XV-wieku bogato zdobiony brewiarz spisany na pergaminie w mogilskim skryptorium; kronikę Mikołaja z Krakowa - mnicha, który opatrzył ją własnym autorski wstępem; najstarszy druk liturgiczny w mogilskiej kolekcji czyli mszał cysterski z roku 1487 oraz unikatowy druk nutowy "Viridarium musico-Marianum". Księga ta wydana w 1627 roku zawiera zapis muzyczny pieśni maryjnych. Do naszych czasów dotrwały nieliczne jej egzemplarze.

W muzeum wyeksponowano także detale architektoniczne pochodzące z kościoła: zwornik z przedstawieniem baranka, XIII-wieczny znak kamieniarski - gmerk oraz wypalane i zdobione motywami roślinnymi ceramiczne płytki posadzkowe. Odkryty w czasie prac badawczych średniowieczny piec hypokaustyczny da zwiedzającym wyobrażenie, jak dawniej ogrzewane były pomieszczenia.

Twórcy muzeum pokazują, że zakonnicy, którzy musieli utrzymać się z pracy własnych rąk zajmowali się szeroko rozumianą gospodarką m.in. uprawiali zboże, prowadzili ogród, hodowali owce, mieli młyn i kuźnię.

W osobnej sali prezentowane są naczynia i szaty liturgiczne, m.in. kapa ufundowana zgodnie z przekazami przez króla Jana III Sobieskiego, obraz Madonny z Dzieciątkiem z XV wieku oraz tryptyk ze Szczodrowa z 1491 roku.

"Dokumenty i zabytki piśmiennicze oraz stroje liturgiczne, które ze względów konserwatorskich nie mogą być długo eksponowane, co jakiś czas będą wymieniane" - zapowiedział o. Kawa.

Dopełnieniem ekspozycji są prezentacje multimedialne, które na razie - ze względu na pandemię koronawirusa nie będą uruchamiane oraz film o Cystersach i mogilskim klasztorze. Przy dobrej pogodzie zwiedzanie będzie można zakończyć odpoczywając na ławeczce w zrekonstruowanym ogrodzie opata.

Tworzenie muzeum trwało siedem lat i kosztowało ok. 11,5 mln zł, z czego ponad 2,7 mln zł stanowiła dotacja przyznana przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, 6 mln zł 355 tys. zł pochodziło ze środków UE w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-20, a niemal 450 tys. to dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Otwarcie muzeum to część przygotowań do jubileuszu 800-lecia obecności cystersów w Mogile, który zakon będzie obchodził w 2022 roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!